101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dla terytorialsów oprócz marszu kondycyjnego to też przeżycie duchowe

Data publikacji: 13.04.2019 06:05 / Data aktualizacji: 13.04.2019 12:35
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Ekstremalna droga krzyżowa miejscami pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Ekstremalna droga krzyżowa miejscami pamięci Żołnierzy Niezłomnych
13.04.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 300 żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyło w ekstremalnej drodze krzyżowej miejscami pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Marsz rozpoczął się w Zgórsku. Następnie piechurzy przeszli przez Górę Patrol, wzgórze Brusznia i Karczówkę.

Inicjatorem drogi krzyżowej był Kościół Garnizonowy w Kielcach. Wydarzenie organizowane jest po raz pierwszy. Wszyscy wojskowi idą w pełnym umundurowaniu. Szeregowa Marta Korzynek stwierdziła, że trasa nie jest łatwa, ze względu na ukształtowanie terenu.

- W trakcie marszu poznajemy historię regionu i ludzi, którzy zginęli za wolność ojczyzny - powiedziała szeregowa.

Pułkownik Artur Barański, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej stwierdził, że przebycie tej trasy jest dla żołnierzy przyjemnością.

- W trakcie wędrówki podziwiamy krajobraz regionu. Myślę, że jest to typowy marsz kondycyjny połączony z przeżyciem duchowym - powiedział płk Artur Barański. 

- Do tej trasy trzeba było się dobrze przygotować. Nasi żołnierze szkolą się już od września, więc powinni dobrze poradzić sobie na szlaku - stwierdził podpułkownik Piotr Gadomski, zastępca dowódcy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Żołnierze dźwigają duży krzyż. Myślę, że jest to dla nich sporym wyzwaniem, ponieważ jest bardzo ciężki - powiedział ppłk Piotr Gadomski.

W marszu bierze udział marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

- Zawsze w okresie Wielkiego Postu biorę udział w nabożeństwach drogi krzyżowej. Tym razem idę z WOT-em. Faktycznie, jest to bardzo ekstremalna droga. Nawiązuje do męki pańskiej oraz do męczeństwa narodu polskiego - powiedział Andrzej Bętkowski. 

Trasa drogi krzyżowej liczyła około 16 kilometrów. Żołnierze zaprosili do wspólnej modlitwy strzelców, harcerzy i uczniów. Podczas postoju przy klasztorze na Karczówce wojskowi podzielą się wielkanocnym jajeczkiem.

Marsz zakończył się po 15.00 przy Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przy ulicy Zamkowej w Kielcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution