101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Bitwa na głosy w Starachowicach

Data publikacji: 13.04.2019 13:15
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Starachowice. Przesłuchania regionalne do projektu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska

Starachowice. Przesłuchania regionalne do projektu „Akademia Chóralna Śpiewająca Polska”
13.04.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Kilkuset młodych wykonawców z siedmiu chórów prezentuje swoje umiejętności w ramach projektu „Akademia Chóralna Śpiewająca Polska”. W Starachowicach trwają przesłuchania regionalne.

Bożena Magdalena Mrózek, koordynator projektu w naszym województwie informuje, że jest on skierowany do chórów szkolnych. Swoje umiejętności prezentuje pięć chórów ze Starachowic oraz po jednym z Piekoszowa i Lublina. W związku z rokiem moniuszkowskim obowiązkiem jest m.in. wykonanie jednej pieśni z repertuaru artysty.

Ułatwieniem w przygotowaniu tej części prezentacji jest śpiewnik wydany przez Teatr Wielki i Operę Narodową, w którym pieśni Stanisława Moniuszki zostały przetransponowane do tonacji dla dzieci. Jak podkreśla Bożena Mrózek, przedszkolaki, z którymi pracuje bardzo lubią piosenki pochodzące sprzed prawie dwóch wieków.

Justyna Magnowska-Janicka prowadzi chór Crescendo w Szkole Podstawowej numer 9. W jej opinii dyrygent ma nie tylko uczyć śpiewu, ale być także przyjacielem, wsparciem i dla podopiecznych. Uczennice Pani Justyny potwierdzają te sowa i podkreślają, że muzyka jest dla nich całym życiem. Przy niej się relaksują, cieszą ich sukcesy zdobywane przez chór, a ponadto wzajemnie motywują się do pracy.

Gościem świętokrzyskiego konkursu był chór III Liceum Ogólnokształcącego z Lublina. Małgorzata Nowak opiekun chóru zaznacza, że tradycja śpiewania w tej szkole to już ćwierć wieku. Chór obecnie liczy 55 osób.

Głównym kuratorem programu jest Narodowe Forum Muzyki, a projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządy lokalne.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution