101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Chcesz poznać świętokrzyską wieś? Wybierz się na szlak „Góry z natury”

Data publikacji: 13.04.2019 17:48
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Ściegnia gm. Bodzentyn. Prezentacja szlaku turystycznego Góry z natury

Ściegnia, gm. Bodzentyn. Prezentacja szlaku turystycznego „Góry z natury”
Ściegnia, gm. Bodzentyn. 13.04.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Cztery gospodarstwa w gminie Bodzentyn nawiązały współpracę. Dzięki temu powstał szlak turystyczny „Góry z natury”. Dziś odbyła się jego prezentacja.

Pasieka w Świętej Katarzynie, Agroturystyka na Górce, Lniana Ostoja i Pierogarnia u Oli tworzą szlak, który ma pokazać zapomniane już nieco oblicze świętokrzyskiej wsi. Plan jednodniowej wycieczki obejmuje odwiedziny w kolejnych czterech gospodarstwach, w każdym można spędzić około godziny.

Beata Syzdół ze Stowarzyszenia Świętokrzyskie Tkaczki podkreśla, że poza poznaniem dawnych zawodów będzie można także smacznie zjeść. W pasiece oferowany jest miód, w zagrodzie wiejski chleb, w pierogarni pierogi. U tkaczek specjalnością jest drożdżówka i herbata parzona z samodzielnie zbieranych ziół.

Marcin Sikorski z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie zaznaczył, że podległa mu placówka jest partnerem projektu. Celem było przypomnienie dawnego sposobu życia na wsi, ale także pokazanie najcenniejszego dziedzictwa regionu, które jest wciąż żywe. Połączenie kilku pojedynczych punktów turystycznych w siec daje większe możliwości w promowaniu, pozyskiwaniu gości czy tworzeniu własnej marki.

Szlak „Góry z natury” powstał we współpracy z Kielecko-Ostrowieckim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej. Krzysztof Polewski przypomniał, że plany utworzenia takiego szlaku pojawiły się już dwa lata temu, wówczas miał on łączyć znacznie więcej podmiotów. Teraz cztery punkty na turystycznej mapie Bodzentyna mają stać się początkiem większego przedsięwzięcia, promującego region.

W planach jest rozbudowywanie szlaku. Całodniowe wycieczki są zaplanowane na każdą środę, wystarczy, aby zebrała się przynajmniej dziesięcioosobowa grupa.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution