101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kościół upamiętnił triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy

Data publikacji: 14.04.2019 10:43 / Data aktualizacji: 14.04.2019 21:47
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: IAR
Komentarze
14.04.2014 Kielce. Niedziela Palmowa. Biskup Jan Piotrowski

14.04.2014 Kielce. Niedziela Palmowa. Biskup Jan Piotrowski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś katolicy obchodzili Niedzielę Palmową. Na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy w kościołach święcone były palmy, które następnie w Wielką Sobotę zostaną spalone, a popiół z nich będzie użyty w przyszłym roku podczas Środy Popielcowej.

Podczas nabożeństwa w Bazylice Katedralnej w Kielcach ordynariusz Diecezji Kieleckiej ksiądz biskup Jan Piotrowski przypomniał, że Niedziela Palmowa już od wieków jest tym dniem, który wprowadza nas w tajemnice paschalne Jezusa.

- Dzięki łasce wiary szukamy też odpowiedzi na to wszystko, co się wydarzyło w historycznym czasie dwa tysiące lat temu w Jerozolimie. Jednocześnie poprzez liturgię odkrywamy Bożą miłość, a tę przysłowiową palmę wjazdu do Jerozolimy, powinniśmy nieść wiernie przez całe życie - dodał hierarcha.

We mszy świętej w kieleckiej bazylice udział wzięły tłumy wiernych.

- Co roku w Niedzielę Palmową uczestniczę we mszy. To dla mnie obowiązek. Dotychczas palemkę zawsze kupowałam, ale od przyszłego roku będziemy je robić same. Wykonane będą z bazi, barwinku, bukszpanu, pierwszych kwiatków i może też ze sztucznych kwiatków - mówi pani Basia. 

Niedziela Palmowa kończy okres Wielkiego Postu, a rozpoczyna Wielki Tydzień i Triduum Paschalne, które upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Papież Franciszek, który w Niedzielę Palmową odprawił uroczystą mszę na Placu św. Piotra w Rzymie przypomniał w homilii, że Jezus nie dał się ponieść atmosferze entuzjazmu i triumfalizmu, która towarzyszyła Jego wjazdowi do Jerozolimy. Odrzucił tę pokusę, wybierając pokorę, posłuszeństwo, a potem upokorzenie i śmierć, by otworzyć nam drogę wiary.

- Triumfalizm próbuje przybliżyć cel za pomocą skrótów, fałszywych kompromisów. Karmi się konfrontacją z innymi, uznając ich za gorszych, błądzących nieudaczników - mówił papież.

Franciszek dodał, że poczucie wyższości intelektualnej to przewrotna forma triumfalizmu, która zagraża Kościołowi. Przypomniał, że dziś na szczeblu diecezjalnym obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. Zaapelował do młodych ludzi, by nie wstydzili się okazywać entuzjazmu Jezusowi i nie bali się iść za Nim drogą krzyża.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution