101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Egzamin ósmoklasisty. Co było na teście z języka polskiego? [ARKUSZ]

Data publikacji: 14.04.2019 16:38 / Data aktualizacji: 15.04.2019 13:14
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda , Daniel Lenart , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
15.04.2019 Kielce. SP 32. Egzamin ósmoklasisty

15.04.2019 Kielce. SP 32. Egzamin ósmoklasisty
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czym się kierować w relacjach międzyludzkich? Musieli o tym zdecydować i uzasadnić swój wybór pisemnie ósmoklasiści, którzy dziś pisali egzamin z języka polskiego.

ARKUSZ Z JĘZYKA POLSKIEGO


KIELCE

Uczniowie szkoły Podstawowej nr 19 w Kielcach egzamin oceniają jako łatwy.

- Trzeba było wybrać rozprawkę na temat tego, czy w relacjach międzyludzkich kierować się sercem, czy rozumem, albo napisać opowiadanie, w którym trzeba było zaczerpnąć z „Małego Księcia”. Ja wybrałem pierwszy temat i trochę czasu mi zajęło napisanie tego. Przytoczyłem też fragment „Małego Księcia” – mówi jeden z ósmoklasistów.

Oprócz znajomości „Małego Księcia”, w ciągu dwugodzinnego egzaminu uczniowie musieli też udowodnić swoją wiedzę na temat innej szkolnej lektury, czyli „Syzyfowych Prac”. Jak mówią, powieść Stefana Żeromskiego omawiali dość dawno i niektórych rzeczy nie pamiętali zbyt dobrze.

- Egzamin był łatwy, ale wymagał dobrej znajomości lektur. Akurat „Syzyfowe Prace” przerabialiśmy w siódmej klasy, więc dość dawno. „Małego Księcia” mieliśmy niedawno, więc było łatwiej – mówi tuż po egzaminie jeden ze zdających.

Jak informuje Andrzej Kosierkiewicz wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 19, do dzisiejszego egzaminu przystąpiło 49 ósmoklasistów. W sumie w naszym województwie język polski zdawało ponad 11 tysięcy uczniów z 514 szkół. Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty informuje, że mimo strajku nauczycieli nie było problemów z organizacją egzaminu.

STARACHOWICE

Bez przeszkód egzaminy rozpoczęli także uczniowie starachowickich szkół podstawowych. Ósmoklasiści ze wszystkich podstawówek mieli zapewnione odpowiednie warunki do pisania testu z języka polskiego.

Sławomir Rymarczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 13, informuje, że dzięki współpracy z innymi placówkami udało się skompletować komisje egzaminacyjne. Zapewnione są składy na dziś i jutro, popołudniu ma się odbyć spotkanie w sprawie zapewnienia zespołów nadzorujących w ostatnim dniu egzaminu. w tym przypadku, podobnie jak w miniony piątek, kiedy egzamin językowy pisali gimnazjaliści potrzebne są liczniejsze komisje.

Uczniowie rozwiązują zadania na podstawie odsłuchanego tekstu, dlatego podzieleni są na mniejsze grupy, co wymaga większej liczby nauczycieli.

W Szkole Podstawowej nr 13 pracuje czterech nauczycieli w komisjach, pozostali to pedagodzy z innych szkół. Nie było konieczności korzystania z pomocy urzędników z jednostek podległych gminie.

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

W Ostrowcu Świętokrzyskim ósmoklasiści bez przeszkód rozpoczęli egzamin. Jak informuje Jan Malinowski, naczelnik Wydziału Edukacji w ostrowieckim magistracie, już w piątek dyrekcja wszystkich ośmiu gminnych szkół podstawowych miała zapewnioną obsadę w komisjach na wszystkie dni egzaminu.

Jadwiga Dadia, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim informuje, że w placówce nie ma lekcji. Na czas egzaminów dyrekcja wcześniej zaplanowała dni wolne dla pozostałych uczniów w ramach puli przysługującej dyrektorowi szkoły. Do dyspozycji dzieci jest świetlica, gdzie mogą spędzić dzień. Jak mówi, nie było problemu, aby skompletować nauczycieli do komisji nadzorujących egzaminy. Zaznacza, że jeśli nie zajdzie żadna, nagła zmiana wszystkie egzaminy odbędą się bez przeszkód.

- To nauczyciele naszej szkoły i innych ostrowieckich placówek, którzy nie przystąpili do strajku i mogli uczestniczyć w pracach komisji. Ze wszystkimi dyrektorami współpracowaliśmy po to, aby umożliwić dzieciom pisanie egzaminu - mówi dyrektor Jadwiga Dadia.

Jan Malinowski dodaje, że szkoły są przygotowane już na przeprowadzenie egzaminu z języka angielskiego, które nie będą odbywać się na sali gimnastycznej, a w małych salach. Tutaj także udało się powołać niezbędną liczbę komisji.

Uczniowie, którzy przystępowali dziś do egzaminu mówią, że w związku ze strajkiem nauczycieli nie odczuwali stresu. Jedna z ósmoklasistek w PSP nr 1 stwierdziła, że ta sytuacja stresowała ją w ubiegłym tygodniu.

- Dziś przyszłam do szkoły i już się nie stresuję - mówi.

W Ostrowcu Świętokrzyskim do egzaminu ósmoklasisty podeszło 523 uczniów.

JĘDRZEJÓW

Prawie 260 uczniów klas ósmych z miasta i gminy Jędrzejów przystąpiło do egzaminu z języka polskiego. Zorganizowano go w 13 szkołach podstawowych. Jak informuje Ewa Fortunka, kierownik Samorządowego Centrum Usług Wspólnych w Jędrzejowie, które nadzoruje pracę szkół, już w piątek dyrektorzy informowali, że nie mają problemów ze skompletowaniem zespołów nadzorujących. W niektórych szkołach nauczyciele zdecydowali się na czas egzaminu odstąpić od strajku, a w innych komisje udało się zorganizować przy wsparciu pedagogów ze szkół, które nie strajkują.

PIŃCZÓW

Bez zakłóceń przebiegły egzaminy ósmoklasisty w gminie Pińczów. Sławomir Spaczyński, zastępca dyrektora Zespołu Szkół nr 1 informuje, że mimo strajku nauczycieli w tamtejszej placówce, 174 uczniom zapewniono odpowiednie warunki do napisania testu. Również bez problemu udało się skompletować trzy komisje, które czuwają nad spokojnym przebiegiem egzaminów.

- Od poniedziałku liczba nauczycieli strajkujących nie zmieniła się, jednak radzimy sobie. Egzaminy odbyły się normalnie, komisje dopisały, nie było problemów - zaznacza Sławomir Spaczyński.

Z kolei uczniowie w rozmowie z Radiem Kielce w większości podkreślali, że są przygotowani, a egzamin nie powinien im sprawić trudności. Choć byli i tacy, którzy mówili, że są w lekkim stresie i obawiają się rozprawki.

Krystyna Gruszka, naczelnik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta i Gminy Pińczów informuje, że egzaminy w poszczególnych placówkach, której organem nadzorującym jest gmina zorganizowano bez większych trudności. Wszystkie dzieci tj. około 160 uczniów z gminy Pińczów przystąpiły do egzaminu. Krystyna Gruszka podkreśla, że jedyne zmiany nastąpiły w liczbie placówek, które strajkowały od 8 kwietnia.

- Na początku w Pińczowie strajkowały dwa przedszkola. W minioną środę jedno przedszkole odstąpiło od strajku, zaś dziś wycofało się następne - informuje Krystyna Gruszka.

Jak dodaje, w pozostałych szkołach zajęcia dydaktyczne nadal się nie odbywają. Nauczyciele strajkują. W szkołach podstawowych łącznie akcję protestacyjną prowadzi 99 nauczycieli, w przedszkolach 7. Nie strajkują pedagodzy w Zespole Placówek Oświatowych w Kozubowie i przedszkole. Ogólnie w całej gminie zarówno w szkołach i w przedszkolach nie strajkuje 24 nauczycieli.

Jak z kolei informuje Michał Maroński, zastępca burmistrza miasta i gminy Busko-Zdrój, obecnie w niektórych buskich szkołach część nauczycieli faktycznie strajkuje, ale nie wpływa to na przebieg egzaminów.

- W szkole podstawowej nr 1 strajkuje 15 nauczycieli, w szkole numer 3 - 13, natomiast w szkole w Szańcu oraz w Zbludowicach strajk na czas egzaminów został zawieszony. Nauczyciele bardzo poważnie podeszli do sprawdzianu, mimo trwania strajku nie było zagrożenia przeprowadzenia testów - zaznacza Michał Maroński.

W całym województwie do egzaminu z języka polskiego przystąpiło dziś ponad 11 tysięcy uczniów z 514 szkół. Kazimierz Mądzik świętokrzyski kurator oświaty informuje, że mimo strajku nauczycieli egzamin rozpoczął się we wszystkich placówkach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution