101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Takiego jarmarku w Skalbmierzu jeszcze nie było

Data publikacji: 14.04.2019 16:50
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Skalbmierz. Jarmark wielkanocny na Rynku i konkurs palm

Skalbmierz. Jarmark wielkanocny na Rynku i konkurs palm
14.04.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Na Rynku w Skalbmierzu odbyła się pierwsza edycja Jarmarku Wielkanocnego. Przygotowano m.in. degustację produktów regionalnych, kiermasz rękodzieła czy ozdób wielkanocnych. Jedną z atrakcji był konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Jak informuje Alicja Trukszyn z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, a zarazem przedstawicielka konkursowego jury, to pierwszy taki konkurs o zasięgu miejsko-gminnym.

Jak mówi, podczas oceny brano pod uwagę wszystkie te elementy, które występują wiosną, ale i te tradycyjne, dawniejsze.

- Palma to siedem kolorów, tyle ile dni wielkiego tygodnia: czerwony, zielony, niebieski, biały różowy, żółty i fioletowy. Konieczne bazie kotki, które chroniły przed chorobą. Nie wolno było używać elementów metalowych, które poświęcone są diabłom, demonom, nie wiązano też supełków, żeby szczęścia i tego co ma urosnąć w polu nie utracono - mówi Alicja Trukszyn.

Jak z kolei podkreśla Kamil Włosowicz, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Skalbmierz, w tym roku wydarzenie zostało połączone z pierwszym skalbmierskim jarmarkiem wielkanocnym. Jak dodaje, to dobra okazja by Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia, czy szkoły mogły zaprezentować swoją twórczość.

- W gminie mamy bardzo wielu twórców ludowych, wielu artystów, którzy do tej pory nie mieli okazji do tego, by swoje produkty, swoje perełki zaprezentować. Form zachęcania do jakiejkolwiek działalności w gminie Skalbmierz nie brakuje. Są tu wspaniali ludzie. Na 24 miejscowości mamy dwadzieścia kół, które uczestniczą w jarmarku – podkreśla Kamil Włosowicz.

Z kolei burmistrz Marek Juszczyk zaznacza, że jest to idealna okazja do tego, żeby się spotkać, porozmawiać, a przede wszystkim zintegrować.

W wydarzeniu po raz pierwszy wzięły udział „Skalbmierskie babeczki”. To nowa grupa pań, które już wkrótce będą chciały zarejestrować swoją działalność.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution