101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jak wygląda najpiękniejsza marzanna?

Data publikacji: 15.04.2019 08:30 / Data aktualizacji: 15.04.2019 13:18
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. Rozstrzygnięcie konkursu Najpiękniejsza Marzanna

Kielce. Rozstrzygnięcie konkursu "Najpiękniejsza Marzanna"
15.04.2019 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Lodowa dama zimowa, czyli marzanna wykonana przez Przedszkole Samorządowe numer 40 w Kielcach wygrała tegoroczną, 13. edycję konkursu na Najpiękniejszą Marzannę. Dziś w studiu Gram Polskiego Radia Kielce odbył się finał tej zabawy.

Przedszkolaki - Zosia i Michał opisywały zwycięską marzannę: miała koronę, była biała, miała sukienkę i ładne buciki. Anna Filipek wychowawczyni przedszkolaków zdradziła, że jak co roku, praca była starannie przemyślana.

- Wszystkie dzieci zastanawiały się jaki będzie temat i zdecydowaliśmy, że to będzie lodowa dama zimowa, bo chcielibyśmy, żeby tegoroczna zima była taka biała i lodowa, jak ta marzanna. Jej autorką jest Dorota Masternak, która pracuje w naszym przedszkolu - mówiła.

Marzanna potrzebowała głosów SMS-owych, dlatego w przedszkolu została zorganizowana prawdziwa kampania reklamowa.

- Przed pierwszym dniem wiosny, marzanna przez kilka dni stała w holu przedszkola, wszyscy mogli ją obejrzeć, a potem jak oddaliśmy ją do muzeum, to na drzwiach do każdej sali wisiało zdjęcie z dokładną instrukcją w jaki sposób należy głosować - wyjaśniła Anna Filipek.

Drugie miejsce zajęła praca wykonana przez Niepubliczne Przedszkole Baśniowy Raj w Kielcach, trzecie przez Przedszkole Samorządowe numer 25 w Kielcach, czwarte - Przedszkole Samorządowe numer 34, a piąte - Żłobek i Przedszkole „Bajkowe Motyle”.

Przez prawie trzy tygodnie wszystkie prace można było oglądać w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Dyrektor tej instytucji, Maciej Obara żartował, że patrząc na prace przynoszone przez przedszkola, ma ogromny dylemat.

- Z punktu widzenia antropologa, marzanna to był symbol zimy złej, brzydkiej i odchodzącej. Właściwie powinna być jak najbrzydsza i co roku jesteśmy zdumieni, jak piękne są te marzanny i zastanawiamy się, czy rzeczywiście zima była taka zła, a nadchodząca wiosna, aż taka dobra? Ale najwidoczniej dzieci tak to widzą - zaznaczył.

Marzanny się zmieniają, co zauważył poseł Krzysztof Lipiec z Prawa i Sprawiedliwości. Przyznał, że kiedy był dzieckiem także robił i topił marzanny.

- Mile to wspominam. Dziś czasy się trochę zmieniły i pierwszy dzień wiosny obchodzimy w bardziej ekologicznych warunkach, o czym dzieci doskonale wiedziały. Dziękuję za to, że wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursie zostały tak docenione i nagrodzone - podkreślił.

Choć zimowe kukły zmieniają swój wygląd, to poprzez zabawę nie ginie polska tradycja, na co zwrócił uwagę starosta kielecki, Mirosław Gębski.

- Myślę, że tradycja, wartości, które wynieśliśmy z dzieciństwa i były kultywowane przez naszych rodziców są bardzo ważne - podkreślił.

Konkurs na Najpiękniejszą Marzannę wspierają także Wodociągi Kieleckie. Prezes spółki, Henryk Milcarz podkreślił, że to potrzebne, edukacyjne przedsięwzięcie.

- Konkurs, który nawiązuje do tradycji, ale pokazuje również, że trzeba szanować przyrodę, szanować naturę, a Wodociągi Kieleckie z tej racji, że z natury, z głębi ziemi biorą wodę, są wdzięczne, więc tym chętniej włączamy się w tę szeroko rozumianą edukację, ale i formę zabawy - powiedział.

Podczas spotkania w Studiu Gram Polskiego Radia Kielce zwycięzcy otrzymali nagrody. Upominki czekały też na wszystkich uczestników konkursu.

Zabawę pomogły nam zorganizować: Wodociągi Kieleckie, Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych. Patronat nad wydarzeniem objęli: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, która ufundowała też główną nagrodę oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta. Patronat medialny: TVP3 Kielce i Echo Dnia. Organizatorem konkursu jest Radio Kielce, zaś współorganizatorem Muzeum Zabawek i Zabawy.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution