101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Białych plam w regionie więcej, niż można było przypuszczać

Data publikacji: 15.04.2019 12:07
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
Kielce. 15.04.2019 / Fot. Izabela Mortas / Radio Kielce

Świętokrzyskie gminy wskazały „białe plamy transportowe”, czyli miejsca, w które nie dociera transport publiczny. Okazuje się, że problem dotyczy niemal wszystkich gmin w województwie. Dane zebrał Departament Transportu i Komunikacji w urzędzie marszałkowskim.

Z badania wynika, że na 2103 sołectwa w Świętokrzyskiem w 330 miejscowościach brakuje transportu w dni robocze. Problem jest jeszcze większy, jeśli chodzi o komunikację w weekendy. Ta, jak wynika ze zgłoszeń gmin, w sobotę i niedzielę nie dociera do 926 sołectw, czyli niemal połowy w regionie. Jak oceniły samorządy - powodami takiej sytuacja są: niska frekwencja pasażerów, nierentowność połączeń i brak zainteresowania przewoźników.

Największa liczba sołectw, gdzie nie dociera transport publiczny w dni robocze, znajduje się w powiecie kieleckim - mówi Anna Grzela, pełniąca obowiązki dyrektora Departamentu Transportu i Komunikacji.

Sesja Sejmiku Województwa ŚwiętokrzyskiegoKielce. 15.04.2019 / Fot. Izabela Mortas / Radio Kielce

- Na 346 sołectw w powiecie kieleckim w 79 mamy zidentyfikowany taki problem. Oznacza to, że prawie 23 procent powiatu nie jest objęta publicznym transportem, który gwarantowałby zarówno dowóz dzieci do szkół, jak i mieszkańców do ośrodków gminnych - mówi.

Nie najlepiej jest też w powiatach: koneckim, jędrzejowskim oraz skarżyskim. Jeśli chodzi o transport publiczny w weekendy, sytuacja jest dotkliwa w powiecie skarżyskim, gdzie 73 procent wsi nie ma dostępu do komunikacji. W powiecie kazimierskim jest to 68 procent, a w jędrzejowskim 59 procent. Autobusy nie docierają też w weekendy do połowy wsi w powiatach: opatowskim, pińczowskim, włoszczowskim, starachowickim oraz buskim.

Poseł Bogdan Latosiński z klubu Prawa i Sprawiedliwości mówi, że dane zgromadzone przez samorząd województwa są potwierdzeniem jego diagnozy.

- Cieszę się, że analizy się rozpoczęły, choć powinny zostać zrobione już dawno po wprowadzeniu ustawy o transporcie publicznym w 2010 roku - mówi parlamentarzysta.

Dodaje, że tylko na podstawie wojewódzkiego planu transportowego, opartego o gminne i powiatowe siatki połączeń, będzie można starać się o rządowe pieniądze na finansowanie nierentownych kursów.

Urząd marszałkowski w dalszym ciągu analizuje potrzeby mieszkańców województwa świętokrzyskiego dotyczące transportu zbiorowego. W najbliższym czasie do samorządu wpłyną informacje od powiatów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution