101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W deszczu i chłodzie kielczanie szli drogą Chrystusa

Data publikacji: 16.04.2019 07:31
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
16.04.2019 Kielce. Droga Krzyżowa

16.04.2019 Kielce. Droga Krzyżowa
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Setki wiernych, mimo niesprzyjającej pogody, wzięły udział w Świętokrzyskim Misterium Męki Pańskiej ulicami Kielc. Nabożeństwo rozpoczęło się mszą w kościele pw. Św. Wojciecha, następnie wierni przeszli przez Rynek, ulicami: Małą, Czerwonego Krzyża i Wesołą aż do placu św. Jana Pawła II przy Bazylice Katedralnej, rozważając kolejne stacje Drogi Krzyżowej.

Jak podkreślał biskup Jan Piotrowski, Droga Krzyżowa nazwana Misterium Męki Pańskiej jest przyczynkiem do tego, aby zastanowić się nad jakością swojego życia, także tego duchowego.

- Jest to też świadectwo naszej wiary, ponieważ w tej drodze idziemy wszyscy razem, wspólnie. Młodzi i starsi, osoby konsekrowane, biskupi, księża, a nawet żołnierze. Ta Droga Krzyżowa odzwierciedla także stan naszego społeczeństwa, które się modli i szuka tego, co dobre - zaznaczył biskup.

W niesienie krzyża i rozważania Drogi Krzyżowej zaangażowali się przedstawiciele różnych środowisk, samorządowcy, strażacy i żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tomasz Ossowski podkreślił, że w drodze krzyżowej uczestniczył po raz kolejny, jednak w tym roku po raz pierwszy jako członek WOT.

- To szczególny moment w czasie Wielkiego Tygodnia, kiedy możemy zamanifestować naszą wiarę. Każdy z nas ma swoją intencję, którą niesie razem z krzyżem w swoim sercu. To ważne, aby jak najwięcej osób brało udział w takim wydarzeniu - powiedział.

Uczestnicy Drogi Krzyżowej mówili, że na to wyjątkowe nabożeństwo przyszli z wieloma intencjami. Najczęściej były to prośby o zdrowie, dla siebie i członków rodzin.  

Pierwszy raz w Drodze Krzyżowej ulicami Kielc wziął udział radny Arkadiusz Ślipikowski. Jak zaznaczył, było to dla niego wyjątkowe przeżycie.

- Misterium Męki Pańskiej, to moment refleksji, kiedy możemy całkowicie odciąć się od spraw bieżących po to, by skupić się nad tajemnicą Wielkiego Tygodnia - dodał.

Biskup Marian Florczyk, pomysłodawca Drogi Krzyżowej ulicami Kielc, zaznaczył, że oprócz duchowego aspektu, nabożeństwo uwzględnia także historyczne miejsca stolicy województwa świętokrzyskiego.

- Dlatego zaczynamy Drogę Krzyżową od miejsca, gdzie była pierwsza kaplica w Kielcach i pierwszy dom. Co roku idziemy miejscami, które zostawiły bardzo mocny ślad w naszej historii. Z drugiej strony, poprzez Drogę Krzyżową identyfikujemy się z Jezusem Chrystusem, który cierpiał za nasze grzechy - powiedział biskup.

Wydarzenie od kilkunastu lat jest organizowane przez diecezję kielecką, Duszpasterstwo Akademickie i Wojewódzki Dom Kultury.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution