101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Marcin Perz: nowe przepisy zwiększyły atrakcyjność inwestycyjną regionu

Data publikacji: 16.04.2019 08:30 / Data aktualizacji: 16.04.2019 09:46
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Marcin Perz prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice

Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice
Kielce. 16.04.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

- Większa elastyczność w lokowaniu nowych firm i zakładów w regionie świętokrzyskim - to zdaniem Marcina Perza, prezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice" efekt działania nowych przepisów o Polskiej Strefie Inwestycji. - Przedsiębiorcy nie czekają już latami na uzyskanie decyzji w sprawie zwolnienia z płacenia podatku - mówi gość Radia Kielce.

Jak zaznaczył, zwolnienie z podatku można otrzymać na każdą inwestycję, na każdej nieruchomości, która może uzyskać pozwolenie na budowę. Jeżeli nie ma żadnych przeszkód w planie zagospodarowania przestrzennego, to przedsiębiorca nie musi lokalizować inwestycji tam, gdzie jest już Specjalna Strefa Ekonomiczna.

- Jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, produkcyjną, ma swój warsztat i ma kawałek działki obok i chce postawić zakład i myśli o rozwoju swojej firmy, to nie musi teraz, iść tam, gdzie specjalna strefa, to my przychodzimy do tego przedsiębiorcy i w ciągu miesiąca razem z decyzją o zwolnieniu z części podatku ustalamy przywileje dla tej konkretnej nieruchomości - stwierdził Marcin Perz.

Jak dodał, to jest to, czym dysponują firmy w innych krajach europejskich. Zdaniem gościa Radia Kielce, nowe przepisy zwiększyły atrakcyjność inwestycyjną województwa świętokrzyskiego.

- Wiele jest w regionie gruntów scalonych, dużych o powierzchniach 50, 100 hektarów. Są w rękach prywatnych, czy tak, jak teren w Obicach, który jest w rękach samorządowych i stanowi ogromną zachętę dla inwestorów. To ogromnie łakomy kąsek, od 3 miesięcy mamy już czwarte zapytanie o tę inwestycję powyżej 1 miliarda złotych, którą przekazaliśmy do Kielc. To jest kwestia przygotowania tego terenu, uregulowania stanu prawnego tych nieruchomości - dodał.

Nowy system wspierania inwestycji m.in. rozszerzył zasięg terytorialny Specjalnych Stref Ekonomicznych na teren niemal całej Polski, zróżnicował także kryteria przyznawania pomocy w zależności od jakości inwestycji, sytuacji gospodarczej w regionie i jego strategicznych potrzeb w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.

Nowe przepisy umożliwią zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat. Dodatkowe punkty są przyznawane firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także za lokalizację w powiecie o wysokiej stopie bezrobocia. Premiowane są te przedsięwzięcia, które wpływają na konkurencyjność i innowacyjność regionalnych gospodarek.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution