101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Starachowiczanie wybrali nagrobki zasłużonych do renowacji

Data publikacji: 16.04.2019 15:26
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Dwa prawie stuletnie nagrobki policjantów zostaną wyremontowane w tym roku przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic. To efekt kwesty przeprowadzonej podczas Wszystkich Świętych.

W tym roku o wyborze nagrobków do renowacji zdecydowało internetowe głosowanie. W mediach społecznościowych zaprezentowano trzy obiekty. Wśród propozycji był nagrobek Arseniusza Kufalskiego, żołnierza Armii Krajowej oraz nagrobek rodziny Kamockich. Pochowana jest tam nauczycielka Antonina Kamocka. Jej mąż Leon – znany wierzbnicki aptekarz – zginął w Katyniu jako oficer rezerwy WP.

Internauci zdecydowali jednak o odnowieniu nagrobków policjantów - informuje prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic Adam Brzeziński. Znajdują się przy głównej alejce cmentarza parafialnego, przy ulicy Zgodnej. Pochowani są w nich policjanci, którzy zginęli na służbie w latach '20. ubiegłego wieku. Jeden z nagrobków znajduje się pod opieką dalszej rodziny, drugi jest opuszczony. Są w dobrym stanie, natomiast brak fundamentów sprawia, że się niebezpiecznie przechylają.

W trakcie kwesty w Starachowicach zebrano ponad 12 i pół tysiąca złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution