101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

O Tadeuszu D. i odpadach przed sądem

Data publikacji: 17.04.2019 13:50
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kielce. Rozprawa Łukasza P.  właściciela składowiska w Nowinach

Kielce. Rozprawa Łukasza P. - właściciela składowiska w Nowinach
17.04.2019 / Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Tadeusz D., były wójt Piekoszowa, to osoba, której nazwisko przewija się w sprawach związanych ze składowaniem niebezpiecznych odpadów w Świętokrzyskiem. Dziś wymieniano je kilkakrotnie podczas rozprawy Łukasza P., właściciela składowiska w Nowinach.

Mężczyzna stanął przed sądem, za to, że wbrew przepisom składował substancje niebezpieczne w sposób zagrażający życiu i zdrowiu, dodatkowo skutkujący obniżeniem jakości powietrza i gruntu.
Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód oskarżyła Łukasza P. również o wprowadzenie w błąd starosty kieleckiego, który wydawał pozwolenie na prowadzenie działalności. Proces w tej sprawie toczy się przed Sądem Rejonowym w Kielcach.

Podczas dzisiejszej rozprawy zeznawał między innymi znajomy oskarżonego, który obsługiwał wózek widłowy na składowisku. Mężczyzna zajmował się przede wszystkim rozładunkiem samochodów oraz sortowaniem beczek i pojemników.  - Kierowcy mieli przy sobie dokumenty, w tym list przewozowy, który podpisywałem i oddawałem, ponieważ kierowca musiał się z tego rozliczyć. Ponadto były karty przekazania odpadów. Oddawałem je Tadeuszowi D., który przyjeżdżał raz w tygodniu i je zabierał - powiedział świadek.

Zeznania złożyła także kobieta, pracująca w firmie, która wydzierżawiła teren Łukaszowi P. Świadek powiedziała, że w połowie ubiegłego roku oskarżony wymówił umowę dzierżawy, jednak zostawił odpady. - Z rozmowy wynikało, że nie ma kart odbioru i nie ma gdzie tego wywieźć - relacjonowała przed sądem.

Na pierwszej rozprawie Łukasz P. nie przyznał się do popełniania zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Kolejny termin wyznaczono na 26 kwietnia. Grozi mu 5 lat pozbawienia wolności.

Były wójt Piekoszowa - Tadeusz D. jest także właścicielem spółki, która dzierżawi teren przy ulicy Krakowskiej w Kielcach. Tam wciąż znajduje się kilkaset beczek i pojemników zawierających między innymi odpady ropopochodne. W tej sprawie, działania podjęła Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód. Postępowanie prowadzone jest w sprawie. nikomu nie postawiono zarzutów.

W Sądzie Okręgowym w Kielcach toczy się z kolei proces przeciwko Tadeuszowi D., w którym jest on oskarżony o korupcję. Prokuratura postawiła mu łącznie 34 zarzuty, w tym przekroczenia uprawnień oraz przyjmowania korzyści majątkowych. Sprawa toczy się przed sądem od 2015 roku, a dotyczy lat 2010- 2013. Tadeusz D. został zatrzymany w 2013 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution