101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nie! – dla budowy kurników w gminie Tuczępy

Data publikacji: 17.04.2019 20:32
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Mieszkańcy miejscowości Dobrów i Wierzbicy w gminie Tuczępy w powiecie buskim przeciwni planowanej inwestycji

Mieszkańcy miejscowości Dobrów i Wierzbicy w gminie Tuczępy w powiecie buskim przeciwni planowanej inwestycji
Tuczępy. 17.04.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Mieszkańcy gminy Tuczępy protestują przeciwko powstaniu ogromnej fermy drobiu. Firma Ekoplon chce w ciągu roku wybudować siedem kurników w miejscowości Dobrów i cztery w Wierzbicy. Nie zgadzają się na to: członkowie Stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół Gminy Tuczępy, a także przedsiębiorcy z firm Progress Eco oraz Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka w Grzybowie.

Wspólnie podkreślają, że nie chcą, by kurniki powstały w bliskim sąsiedztwie ich domów i firm. Ludzie obawiają się m.in. fetoru oraz skażenia środowiska. Dziś w tej sprawie odbyło się spotkanie z władzami gminy.

Wioletta Kaczmarek – prezes Stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół gminy Tuczępy podkreśla, że wraz z pozostałymi protestującymi nie widzi w inwestycji żadnej korzyści dla gminy, a wręcz przeciwnie same szkodliwe i negatywne oddziaływania.

- Nie zgadzamy się na następnego truciciela w naszej gminie. Będzie smród. Będziemy narażeni na różne choroby, zwiększy się ruch samochodowy, będą TIR-y i inny ciężki sprzęt, nastąpi znaczny spadek wartości działek, naszych nieruchomości - mówiła Wioletta Kaczmarczyk.

Mieszkańcy w rozmowie z Radiem Kielce twierdzili, że jeśli powstanie ferma drobiu nie będzie można tu zdrowo żyć i pracować.

Dziś sołtysi złożyli na ręce wójta gminy Tuczępy petycję wraz z podpisami mieszkańców, którzy nie zgadzają się na budowę kurników.

Według wójta jest to poważny problem. Marek Kaczmarczyk podczas spotkania podkreślił, że jest „za” mieszkańcami. W spotkaniu uczestniczył również poseł Michał Cieślak, który zadeklarował pomoc swojego prawnika i wsparcie w działaniach. Poseł poprosił, aby przygotować i przesłać mu stosowne dokumenty. Jak dodał, będzie interweniował i wzmacniał stanowisko mieszkańców.

25 kwietnia o godzinie 16:00 w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej Wierzbica odbędzie się rozprawa administracyjna z udziałem pełnomocnika inwestora, podmiotów będącymi stronami w sprawie i mieszkańcami całej gminy.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution