101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolejki chętnych po ogrody działkowe

Data publikacji: 19.04.2019 15:45
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Kielce. 02.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Nawet pięciu chętnych na jedną działkę. Cena? Nie gra roli. Ogrody działkowe w Kielcach przeżywają renesans. Listy osób oczekujących na wolny kawałek gruntu, z miesiąca na miesiąc są coraz dłuższe.

- Wielu mieszczuchom marzy się własny ogórek - tłumaczą działkowicze i dodają, że wpływ na rosnące zainteresowanie działkami, ma także coraz lepsza infrastruktura w ogrodach.

Poprawia się ona dzięki funduszom, które na remonty przekazuje urząd miasta. Program dofinansowań zapoczątkował w ubiegłym roku prezydent Wojciech Lubawski. W tym roku ma być kontynuowany, a nabór wniosków właśnie się rozpoczął.

Jan Stańczyk, dyrektor Biura Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców informuje, że od ubiegłego roku widoczny jest boom na działki.

- W wielu ogrodach zaczynają się tworzyć listy kolejkowe osób oczekujących. Wydaje nam się, że jest to podyktowane kilkoma czynnikami. Przede wszystkim potrzebą posiadania własnego kawałka zieleni. Wiele osób mieszka w blokach, a taka 300-metrowa działeczka jest świetną odskocznią. Drugi czynnik to zdrowa żywności. Obserwujemy, że wiele osób jest zainteresowanych produkcją własnych warzyw, a z tego działkowcy słyną – mówi.

Jak dodaje Jan Stańczyk, dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości w Ogródkach Działkowych „Malina” przy ulicy Bohaterów Warszawy w Kielcach.

- Na jedną działkę, która jest na rynku, do przekazania jest 4 - 5 chętnych. Ostatnio dwóch panów na pytanie, w jakich widełkach cenowych byliby zainteresowani stwierdzili, że cena nie gra roli. To jest potwierdzeniem silnego zapotrzebowania na działki – dodaje.

Józef Stawecki, prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Magnolia” podkreśla, że wsparcie miasta jest bardzo potrzebne, aby poprawić stan infrastruktury na terenie ogrodów. W ubiegłym roku skorzystano z ponad 500 tys. złotych dotacji.

- Wymieniliśmy wodociąg na nowy. Każdy posiada własne ujęcie z licznikiem. Przy okazji uporządkowaliśmy aleje. Dzięki temu ogród zaczyna odżywać i zyskuje standard na miarę XXI wieku – dodaje Józef Stawecki.

Jan Stańczyk tłumaczy, że podobnie, jak w ubiegłym roku, zarządcy ogrodów przygotowują przede wszystkim inwestycje związane z poprawą sieci wodociągowych, energetycznych oraz ogrodzeń ogrodów. Zarządcy chcą także rozbudowywać system monitoringu.

W Kielcach jest 17 ogrodów działkowych, które w sumie zajmują ponad 300 hektarów powierzchni. Nabór wniosków potrwa do połowy maja. Na remonty przeznaczono milion złotych.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution