101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jak chronić serce podczas majówki?

Data publikacji: 30.04.2019 14:43
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Dr n. med. Radosław Bartkowiak  kardiolog

Dr n. med. Radosław Bartkowiak - kardiolog
30.04.2019 / Fot. Karol Żak / Radio Kielce

W przeddzień rozpoczynającej się majówki w „Czasie dla zdrowia” rozmawialiśmy o tym na co należy uważać, by zbytnio nie obciążać serca u układu krążenia. Gościem spotkania był dr n.med. Radosław Bartkowiak - kardiolog z I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii ŚCK.

Panie doktorze przed nami majówka, czas relaksu, wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi. Czy takie kilkudniowe spotkania przy grillu mogą być niebezpieczne dla serca?

Jeśli zachowamy umiar i rozsądek w jedzeniu i piciu to nie. Każdemu potrzebne jest wytchnienie od pracy i trudów dnia codziennego. Należy jednak pamiętać, że wypoczywać trzeba mądrze. Spożywanie dużych ilości produktów z grilla, popijanych często alkoholem na pewno nie będzie dobre dla organizmu. Są to potrawy ciężkostrawne, które mogą znacznie obciążać nasz organizm utrudniając właściwe funkcjonowanie. Proszę pamiętać, że alkohol może doprowadzać do odwodnienia organizmu co jest bardzo niebezpieczne. Zachęcam Państwa do spotkań z bliskimi ale także do tego, by znaleźć czas nie tylko na wielogodzinne przesiadywanie przy grillu lecz także na ruch. Majówka skłania do tego, by wyjść na spacer, rower, może trochę pobiegać.

Czy loty samolotem mogą być przeciwskazaniem dla osób z chorobami układu krążenia?

W zdecydowanej większości przypadków nie. Jeśli planujemy wielogodzinny lot to warto przed jego rozpoczęciem przyjąć leki, które zapobiegają krzepnięciu krwi. Dzięki temu unikniemy niebezpiecznych zatorów.

 

Więcej o tym na co zwracać uwagę podczas majówkowego wypoczynku, by nie narażać serca w rozmowie:


Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution