101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Badania obrazowe pozwalają zobaczyć, jak wygląda serce

Data publikacji: 07.05.2019 14:06
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
dr n. med. Katarzyna Starzyk z I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach

dr n. med. Katarzyna Starzyk z I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach
Kielce. 07.05.2019 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Czym są badania obrazowe, jakie wyróżniamy ich rodzaje, w jakich schorzeniach się je wykonuje? O tym na naszej antenie mówiła dr n. med. Katarzyna Starzyk z I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

- Badania obrazowe, to ważny filar w diagnostyce serca. Do czego służą?

Te badania służą do tego, by pokazać jak serce wygląda, jak zbudowane jest serce pacjenta. Ogólnie, ale też szczegółowo. Do tych badań zaliczamy ultrasonografię (USG), która w odniesieniu do serca określana jest jako badanie echokardiograficzne. Echo – od ultradźwięków, które używamy w tej technice. Kardio – ponieważ badamy serce, a grafia – czyli badanie.

- Badanie echokardiograficzne jest badaniem obrazowym serca, które wykonywane jest u pacjentów najczęściej, ale nie jest jedynym.

Tak, dysponujemy jeszcze kilkoma innymi. To także tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i scyntygrafia serca.

- Czy badania obrazowe są szkodliwe dla pacjenta?

W jakimś sensie tak, bo np. w tomografii komputerowej używamy kontrastu. Jednak jest on coraz doskonalszy, a co się z tym wiąże mniej szkodliwy dla pacjenta. Pamiętajmy też, że lekarz do każdego chorego dobiera indywidualnie diagnostykę. To nie jest tak, że te wszystkie badania wykonujemy przy jednej jednostce chorobowej. Najczęściej wykonywane jest badanie echokardiograficzne, a dopiero potem, gdy istnieje taka potrzeba zlecamy dalszą diagnostykę.  

Część pierwsza:

Część druga:

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution