101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wiceminister Wawrzyk: Polska dobrze wykorzystała czas w UE. Podsumowuje go wystawa przed ŚUW

Data publikacji: 07.05.2019 16:18
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wystawa 15 lat Polski w Unii Europejskiej. Na zdjęciu Piotr Wawrzyk wiceminister spraw zagranicznych

Wystawa „15 lat Polski w Unii Europejskiej”. Na zdjęciu Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych
Kielce. 07.05.2019 / Fot. ŚUW

Mieszkańcy regionu wciąż świętują 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dzisiaj przed urzędem wojewódzkim została udostępniona wystawa, podsumowującą obecność naszego kraju w strukturach Wspólnoty. W jej otwarciu wziął udział Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych. Jak mówił - Polska dobrze wykorzystała czas w Unii Europejskiej.

- Potrafiliśmy wykorzystać szansę, która się przed nami otworzyła. Musieliśmy przejść całą drogą przystosowawczą, to było wiele lat przygotowań nowych ustaw i rozwiązań prawnych. Po wstąpieniu do Unii nastąpił dynamiczny rozwój gospodarczy. Kiedy przystępowaliśmy do UE, PKB Polski nie przekraczało 50 procent unijnej średniej. Obecnie jest to 70 procent - powiedział wiceminister.

Wystawa „15 lat Polski w Unii Europejskiej” została przygotowana przez Fundację imienia Stefana Artwińskiego. Plenerowa ekspozycja składa się z kilkunastu plansz przedstawiających historię procesu akcesyjnego oraz między innymi korzyści, które wiązały się z przystąpieniem do Unii, a tych, jak przekonuje Paula Kopciak - wiceprezes fundacji jest bardzo wiele.

- Unia Europejska daje dodatkowe pieniądze na rozwój miasta i regionu. Budują się nowe drogi, powstają firmy, tworzą się nowe miejsca pracy. To pozwala młodym osobom płynnie przejść z etapu nauki do pracy. Otrzymaliśmy szereg programów, dzięki którym możemy rozwijać swoje kompetencje - podkreśla.

Senator Krzysztof Słoń stwierdził, że Polska powinna być jednym z inicjatorów zmian i reform w funkcjonowaniu Unii.

- Musimy być aktywnym członkiem, tworzyć sojusze, atmosferę, która pozowali przetrwać wspólnocie. Konieczne jest też zmniejszenie biurokracji, na którą narzeka wielu Europejczyków. Trzeba to wszystko robić dbając o wartości. Unia powinna być silnym sojuszem gospodarczym jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata - powiedział senator.

Maria Zuba poseł Prawa i Sprawiedliwości stwierdziła, że jednym z najważniejszych zadań jest doprowadzenie do tego, aby gospodarczo Polska dorównywała mocarstwom, które przodują w Unii Europejskiej.

- Polacy muszą czuć się pełnowartościowymi mieszkańcami Unii, a to daje dobrobyt i pewność finansową oraz gospodarczą - stwierdziła parlamentarzystka.

Województwo świętokrzyskie tylko z Regionalnego Programu Operacyjnego dostało do rozdysponowania ponad miliard 360 milionów euro unijnych funduszy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution