101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Czym jest kardiomiopatia?

Data publikacji: 14.05.2019 12:46
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Dr n. med. Jarosław Kossak kardiolog

Dr n. med. Jarosław Kossak, kardiolog
Kielce. 14.05.2019 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Kardiomiopatie to określenie obejmujące grupę chorób serca, które prowadzą do jego dysfunkcji. Jest to schorzenie, które nieleczone może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. O kardiomiopatii, przyczynach powstawania, objawach oraz leczeniu rozmawialiśmy w „Czasie dla zdrowia” z doktorem nauk medycznych Jarosławem Kossakiem - specjalistą kardiologiem.

Panie doktorze jakie są przyczyny powstawania kardiomiopatii?

Kardiomiopatia, czyli nieprawidłowe działanie serca, może mieć wiele przyczyn. Mogą być one od nas zależne lub niezależne. Na przykład na chorobę mogą mieć wpływ geny, ale także nadwaga, cukrzyca czy choroba alkoholowa. Są też kardiomiopatie pozawałowe lub u chorych z otyłością czy niewłaściwie leczonym nadciśnieniem tętniczym.

Czy są jakieś charakterystyczne objawy, które mogą wskazywać na rozwój kardiomiopatii?

Niestety nie jest to jednoznaczne. Jest wiele objawów, które mogą wskazywać na to schorzenie, ale są także typowe dla innych chorób układu krążenia, dlatego łatwo je przeoczyć. To mogą być duszności, bóle w klatce piersiowej, zmęczenie, czyli jednym słowem objawy mało charakterystyczne, które mogą być przez pacjenta zbagatelizowane. Radzę jednak, by osoby u których wystąpią takie objawy a wcześniej ich nie było warto skonsultować to z kardiologiem.

Jak zapobiegać chorobie?

Przede wszystkim należy wyeliminować czynniki, które są od nas zależne. Mam tu na myśli właściwą dietę, która ureguluje wagę i pozbędziemy się dzięki niej otyłości. Należy w przypadku cukrzycy czy nadciśnienia stosować się dokładnie do zaleceń lekarzy. Prawidłowe leczenie tych chorób znacznie zmniejszy ryzyko rozwinięcia się kardiomiopatii.

Panie doktorze czy kardiomiopatię można wyleczyć ?

Nie. Jest to choroba, która będzie już nam towarzyszyć przez całe życie. Ważne jest, by wcześnie ją zdiagnozować i wdrożyć prawidłowe leczenie. Chodzi przede wszystkim o to, by powstrzymać rozwój choroby.

Pierwsza część rozmowy:

Druga część rozmowy:

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution