101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„Przedwiośnie” świętokrzyskich artystów. Znamy laureatów

Data publikacji: 14.05.2019 19:59
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
BWA. Biuro Wystaw Artystycznych

BWA. Biuro Wystaw Artystycznych
Kielce. 12.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

265 prac 91 autorów zostało zgłoszonych do 42. Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego „Przedwiośnie 2019”. Jurorzy zadecydowali o przyznaniu Grand Prix – nagrody Prezydenta Miasta Kielce młodej artystce, Martynie Borowieckiej-Mikuszewskiej.

„Przedwiośnie” od początku jest platformą szerokich konfrontacji i spotkań plastycznych wszystkich artystów związanych z naszym regionem. Konkurs był skierowany do profesjonalnych artystów plastyków związanych z województwem świętokrzyskim w obecnych jego granicach poprzez pochodzenie, wykształcenie lub przynależność do związków twórczych.

Wszystkie zgłoszone prace oceniło jury w składzie: prof. Stanisław Kortyka z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (przewodniczący), dr Krzysztof Świętek z ASP w Krakowie, prof. Mariusz Białecki z ASP w Gdańsku i prof. Sławomir Toman z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ich obrady trwały ponad sześć godzin. Zakończyły się wyłonieniem 143 prac 62 autorów, które zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, a także wskazaniem autorów najlepszych prac i przyznaniem im nagród.

Jak przyznaje Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, posiedzenie komisji konkursowej było burzliwe ze względu na wysoki poziom prac. Dodaje, że „Przedwiośnie” spełniło wszystkie założenia.

- Czyli zameldowali się wszyscy ci, którzy systematycznie pracują, którzy mają coś do powiedzenia i co roku coś mówią, zadebiutowali ci, którzy dopiero startują, jak również po tej selekcji mamy miarodajny, na wysokim poziomie przekaz, raport na temat najcenniejszych dokonań naszego środowiska i on jest bardzo optymistyczny - podkreśliła.

Wręczenie nagród i otwarcie pokonkursowej wystawy w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach nastąpi w piątek, 21 czerwca, o godzinie 17:00 podczas Święta Kielc.

- Święto kieleckiej plastyki - pokonkursowa wystawa „Przedwiośnie” - jest organizowane przez Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach już po raz czterdziesty drugi - dodaje Stanisława Zacharko-Łagowska.

- I jak co roku, również i ta edycja zostanie oprawiona w kontekst świętującego miasta i jego mieszkańców w czasie kolejnego Święta Kielc. Zwiedzanie wystawy pokonkursowej będzie można rozpocząć już po uroczystym wernisażu 21 czerwca – podczas „białej nocy”, która dodatkowo wydłuży i uatrakcyjni wizytę w galerii. Jak co roku wystawie będzie towarzyszył obszerny katalog, zawierający prace każdego artysty zakwalifikowanego do wystawy pokonkursowej - podkreśla dyrektor BWA w Kielcach.

 

Lista nagrodzonych artystów:
1.Martyna Borowiecka-Mikuszewska za zestaw prac – GRAND PRIX – nagroda Prezydenta Miasta Kielce;
2.Zbigniew Miernik za zestaw 2 prac – nagroda Marszałka Województwa Świętokrzyskiego;
3.Stanisław Świeca za zestaw prac – nagroda BWA w Kielcach;
4.Dawid Szlufik za zestaw prac – nagroda Targów Kielce;
5.Joanna Biskup-Brykczyńska za zestaw prac – nagroda Galerii Echo;
6.Katrina Sadrak za zestaw 4 prac – nagroda BWA w Sandomierzu;
7.Janina Hernik za zestaw prac – nagroda Wodociągów Kieleckich;
8.Artur Bartkiewicz za zestaw 2 prac – nagroda Burmistrza Buska-Zdrój;
9.Waldemar Musik za zestaw prac – nagroda Wojewody Świętokrzyskiego;
10.Magdalena Leśniak za zestaw prac – nagroda ZPAP (dla młodego artysty);
11.Ewa Gawlik za zestaw 3 prac – nagroda TVP Kielce.

Nagrody specjalne:
1.Piotr Urbanek za zestaw prac – nagroda Bristol Art & Spa Sanatorium w Busku-Zdroju – weekend dla 2 osób w Bristol Art&Spa i prezentacja prac;
2.Wiktor Jackowski – nagroda Domu Środowisk Twórczych – wystawa indywidualna.
W konkursie na plakat „Przedwiośnia” jury oceniło pięć prac czterech autorów i do realizacji wybrało plakat autorstwa Moniki Cybulskiej.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution