101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Dramatycznie brakuje krwi. W szpitalach przekładane są operacje

Data publikacji: 15.05.2019 14:52
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

 
Kielce. 15.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach apelują do mieszkańców naszego regionu o honorowe oddawanie krwi. Obecnie niedobory tego leku występują już we wszystkich grupach.

Jak informuje Anna Mazur-Kałuża, z tego powodu część planowych operacji musiała zostać wstrzymana.

- Z dnia na dzień nasz szpital coraz bardziej odczuwa braki krwi. W Klinice Kardiochirurgii i w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii na zabiegi oczekuje w tej chwili około 10 pacjentów. Lekarze przyznają, że ze względu na brak krwi nie wiadomo, kiedy te osoby będą mogły zostać zoperowane - mówi Anna Mazur-Kałuża.

Jak dodaje, apel o honorowe oddawanie krwi skierowany jest do wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego, ale zwłaszcza do rodzin hospitalizowanych pacjentów. 

- Najbardziej te braki odczuwane są w Klinice Kardiochirurgii, ale krwi potrzebują także np. noworodki. W związku z tym, zwracamy się z apelem do rodzin naszych pacjentów o oddawanie krwi. Bez niej nie jesteśmy w stanie ratować ludzkiego zdrowia i życia - podkreśla Anna Mazur-Kałuża.

Honorowym krwiodawcą może zostać każda, zdrowa osoba, w wieku 18-65 lat, ważąca powyżej 50 kilogramów, która w przeszłości nie przebyła żółtaczki, ani nie choruje przewlekle np. na cukrzycę, łuszczycę. 

Krew można oddać w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach, ale także w jego oddziałach terenowych. Znajdują się one w Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku-Kamiennej i Końskich.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution