101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Alternatywa dla Obic. Zamiast lotniska będzie duża inwestycja?

Data publikacji: 15.05.2019 15:18
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu od lewej Piotr Rogula  prezes spółki Port Lotniczy Kielce Joanna Winiarska  radna miasta Kielce Kamil Suchański  przewodniczący rady miasta Kielce i Marcin Perz  prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice

Na zdjęciu (od lewej): Piotr Rogula - prezes spółki Port Lotniczy Kielce, Joanna Winiarska - radna miasta Kielce, Kamil Suchański - przewodniczący rady miasta Kielce i Marcin Perz - prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice"
Kielce. 15.05.2019 / Fot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

Grunty, które zostały wykupione pod budowę lotniska w Obicach mają zostać w najbliższych dwóch, trzech latach uzbrojone, aby stały się atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi. O pomysłach na Obice dyskutowali przedstawiciele wszystkich klubów radnych, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” - Marcin Perz oraz Piotr Rogula, prezes spółki Port Lotniczy Kielce.

Wszyscy zgodnie mówili, że trzeba wykorzystać dobrą koniunkturę gospodarczą. Przewodniczący Rady Miasta - Kamil Suchański podkreśla, że to ogromna szansa dla Kielc i regionu świętokrzyskiego.

- Przez wiele lat byliśmy pomijani w inwestycjach centralnych i przez dużych inwestorów, więc czas to zmienić. Mamy coraz lepsze połączenie komunikacyjne. Niebawem przez całe województwo świętokrzyskie przejedziemy ekspresową "siódemką". W niedalekiej przyszłości będzie dobre połączenie również do Krakowa. Dlatego korzystajmy z tej sytuacji i wykorzystujmy nasz potencjał - dodał Kamil Suchański.

Marcin Perz, prezes strefy ekonomicznej informuje, że od grudnia ubiegłego roku przeprowadzono kilka rozmów z potencjalnymi inwestorami, którzy mogliby zainwestować w Obicach.

- Padły propozycje inwestycji wartych kilkaset milionów. W dwóch przypadkach były to inwestycje na ponad miliard złotych. Zapytanie przedsiębiorców dotyczyło kiedy i za jakie pieniądze można byłoby kupić grunty. Rozmawialiśmy wcześniej również z władzami Kielc na temat kompleksowego przygotowania terenów pod działalność gospodarczą - dodał.

Marcin Perz podkreśla, że uzbrojenie terenu w Obicach to koszt kilkudziesięciu milionów złotych. Nie będzie już na ten cel pieniędzy unijnych, ale w sfinansowaniu projektu może pomóc np. Specjalna Strefa Ekonomiczna, czy Agencja Rozwoju Przemysłu. Zaznaczył, że to jest czysta korzyść dla miasta, ponieważ tereny o takim areale są w tej chwili najlepszymi w Polsce i jednym, z najlepszych w Unii Europejskiej.

Piotr Rogula prezes spółki Port Lotniczy Kielce, który tę funkcje pełni od lutego powiedział, że aby mówić o potencjale inwestycyjnym, najpierw trzeba rozwiązać kwestie związane z formą zakupu tych gruntów.

- Praktycznie zakończona została inwentaryzacja. Pozostaje kwestia stworzenia operatów szacunkowych - dodał Piotr Rogula.

Tereny w Obicach będą mogły zostać przeznaczone pod inwestycje, jeśli zostanie zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, około 10 procent całości obszaru zostało wywłaszczone pod konkretny cel, czyli budowę lotniska. Obecnie trwają prace nad rozwiązaniem prawnym, które pozwoliłoby utrzymać cel wywłaszczenia.

Uczestnicy konferencji nie wykluczyli, że jeśli byłoby zainteresowanie to w Obicach mogłoby powstać niewielkie lotnisko obsługujące ruch biznesowy.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution