101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Teren przy zalewie w Cedzynie przestaje straszyć [WIZUALIZACJE]

Data publikacji: 15.05.2019 17:31
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Cedzyna. Wizualizacja zagospodarowania zbiornika

Cedzyna. Wizualizacja zagospodarowania zbiornika
15.05.2019 / Fot. Urząd Gminy Masłów

Zakończenie prac nad zbiornikiem w Cedzynie coraz bliżej. Turyści już w sezonie skorzystają z odnowionego terenu, zarówno po stronie gminy Masłów, jak i po stronie gminy Górno. Będzie więcej ścieżek rowerowych, zostaną też zagospodarowane plaże.

Na ukończeniu są prace wykonywane przez gminę Masłów, czyli od strony Woli Kopcowej. Ich finalizacja ma nastąpić w lipcu tego roku.

- W tej chwili zrobiono już najcięższe roboty, czyli około półtora kilometra ścieżek pieszo-rowerowych i oświetlenie. Teraz powstawać będzie infrastruktura rekreacyjna, która będzie najbardziej efektowna - zapowiada Tomasz Lato, wójt gminy Masłów.

- Powstaną ławeczki, tablice informacyjne o zwierzętach i roślinach na tym terenie, dwie wiaty, miejsca na rowery i taras widokowy, z którego będzie można podziwiać sam zalew - wymienia wójt.

Utworzony zostanie także drewniany pomost na plaży południowej oraz jego pływające segmenty. Dzieci skorzystają z interaktywnych i edukacyjnych urządzeń, takich jak głuchy telefon, panel sensoryczny czy szumiące rury. Nie zapomniano o zwierzętach - powstaną między innymi budki lęgowe dla ptaków.

Po stronie Górna prace także są na ukończeniu, choć według projektu czas realizacji wyznaczony jest na wrzesień. Wójt Przemysław Łysak zapowiada, że wszystko powinno być w całości dostępne wcześniej, by w sezonie korzystać z nowych atrakcji. A wśród nich wymienia przede wszystkim półtorakilometrową trasę dla pieszych z dopuszczeniem dla rowerów, ale także dwa parkingi - jeden przy tamie, a drugi przy wjeździe na plażę. Ponadto wymienia tablice edukacyjne oraz elementy małej architektury.

- Ławeczki, kosze, ale też budynek sanitarny tuż przy plaży, który poza toaletami i prysznicami będzie posiadał miejsce dla matek z dziećmi - mówi wójt.

Zagospodarowana ma zostać także plaża, na której są ostatnie pozostałości po placu zabaw. Wójt zapewnia, że dołoży starań, by teren ten, choć nie należy do gminy, estetyczniej wyglądał.

Samo kąpielisko ma powstać właśnie tu - na plaży od strony Cedzyny. W ostatnich latach można było kąpać się w okolicach szkółki żeglarskiej, od strony Kielc. W tym roku ma się to zmienić. Oczywiście ostateczną decyzję wyda sanepid po przebadaniu próbek wody.

Plaża nie powstanie natomiast po stronie gminy Masłów, bo nie pozwala na to ukształtowanie dna i zejście do wody. Z założenia ma to być tak zwana strefa ciszy.

Pod znakiem zapytania stoi utworzenie kładki pomiędzy plażą południową a tamą. Gmina Masłów ma opracowany projekt kładki, jednak nie ma oficjalnej zgody właścicielki terenów po stronie gminy Górno na przejście. W tej chwili w tym miejscu znajduje się prowizoryczna szyna, która jednak służy jako przejście pieszym i przejazd dla rowerów.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution