101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Collegium Gostomianum przypomnieli ludność żydowską

Data publikacji: 15.05.2019 17:36
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Sandomierz. Uroczystości upamiętniające Żydów poległych w czasie II wojny światowej w Collegium Gostomianum

Sandomierz. Uroczystości upamiętniające Żydów poległych w czasie II wojny światowej w Collegium Gostomianum
15.05.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

„Łączy nas pamięć” - pod takim hasłem w I Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gostomianum w Sandomierzu odbyły się uroczystości upamiętniające Żydów poległych w czasie II wojny światowej. W ramach wydarzenia zorganizowano wykłady na temat warszawskiego i sandomierskiego getta, przygotowano też wystawę o byłych uczniach Collegium Gostomianum wyznania mojżeszowego. Młodzież rozdawała w szkole żółte żonkile jako symbol wspólnej pamięci.

- W dzisiejszych czasach, kiedy zdarza się, że antysemityzm jest porównywany z polskością, absolutnie nie chcemy, aby nasza młodzież tak myślała. Chcemy, aby była otwarta i wiedziała jak najwięcej na temat zagłady i getta sandomierskiego - powiedziała Barbara Tęgiewicz, zastępca dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum.

Michał Sowiński, jeden z uczniów powiedział, że chce się uczyć historii, rozwijać te zainteresowania i przekazywać te wiadomości swoim rówieśnikom. Z kolei uczennica Dobrawa Róg stwierdziła, że dla niej istotne są ślady historii Żydów, którzy przed wojną stanowili znaczną część sandomierskiego społeczeństwa.

- Może to byli zwykli ludzie, ale wiele zrobili dla Sandomierza, wybudowali tutaj dużo budynków. Takie uroczystości są okazją, aby przypomnieć to wszystko - dodała.

Uroczystości zakończyły się wspólnym zdjęciem nauczycieli i uczniów przed siedzibą Collegium Gostomianum z dużym żółtym żonkilem specjalnie wykonanym na tę okazję.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution