101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Chcą kształcić w inteligentnych zawodach, aby budować gospodarczą potęgę

Data publikacji: 15.05.2019 19:40
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Ożarów. Konferencja dotycząca inteligentnych specjalizacji. Na zdjęciu od lewej dr Izabela Zaborowska  rektor WSBiP w Ostrowcu prof. Grzegorz Masłowski  prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej Marcin Stańczyk  dyrektor Zespołu Szkół w Ożarowie im. Marii SkłodowskiejCurie i Tomasz Staniek  starosta opatowski

Ożarów. Konferencja dotycząca inteligentnych specjalizacji. Na zdjęciu (od lewej): dr Izabela Zaborowska - rektor WSBiP w Ostrowcu, prof. Grzegorz Masłowski - prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej, Marcin Stańczyk - dyrektor Zespołu Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej-Curie i Tomasz Staniek - starosta opatowski
15.05.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Rozwój inteligentnych specjalizacji - to sposób na rozwój gospodarki regionu - tak uważają władze powiatu opatowskiego i zachęcają do dyskusji na ten temat. W ożarowskiej szkole średniej im. Marii Skłodowskiej-Curie odbyła się specjalnie temu poświęcona konferencja. Wzięli w niej udział włodarze gmin, a także przedsiębiorcy i przedstawiciele szkół wyższych.

Dyrektor placówki Marcin Stańczyk informuje, że celem zorganizowania takiego spotkania jest zintegrowanie doświadczeń z ostatnich kilku lat. Szkoła przede wszystkim chce umożliwić swoim uczniom kształcenie w dualnym systemie, tzn. nauki i pracy jednocześnie, dlatego poszukiwani są kolejni przedsiębiorcy, którzy chcieliby taki system wesprzeć.

- Masa pieniędzy została zainwestowana w placówkę i chcieliśmy pokazać efekty. Mamy też duże doświadczenie w pracy z pracodawcami i szkołami wyższymi, rok temu wdrożyliśmy system dualny, czyli przenieśliśmy kształcenie do pracodawców. To system niemiecki, duński, austriacki i świetnie funkcjonuje - mówi Marcin Stańczyk.

Dodaje, że dzięki takiemu rozwiązaniu, uczeń wychodząc ze szkoły wie, że będzie miał pracę.

Marek Surowiec, członek zarządu Cementowni Ożarów, dyrektor do spraw strategii mówi, że w zakładzie już funkcjonuje dualny system, studenci uczą się, ale i pracują u nich. Dodaje, że konferencja z udziałem samorządowców, przedstawicieli szkół wyższych i przedsiębiorców była pożądana, ponieważ pozwala na wypracowanie metod kształcenia specjalistów. W zakładzie następuje właśnie zmiana pokoleniowa.

- Jesteśmy przekonani, że jest u nas dużo innowacyjnych stanowisk pracy. Potrzebujemy mocno wykształconych absolwentów szkół zawodowych, ogólnokształcących - mówi Marek Surowiec.

Wskazuje, że poszukiwani specjaliści to m.in. kontrolerzy jakości, mechanicy, elektrycy.

Starosta opatowski Tomasz Staniek informuje, że powołany został zespół, który opracowuje plany kształcenia dla szkół średnich w powiecie. Każda szkoła ma się wyróżniać odpowiednim profilem kształcenia. Tak, aby dostarczyć specjalistów w różnych dziedzinach i aby kształcenie nadążało za potrzebami rynku. Jako przykład podaje szkołę w Ożarowie, gdzie kształcą się przyszli informatycy i mechatronicy.

- W planie mamy rozwój gospodarczy naszego powiatu. Wokół przyszłej obwodnicy Opatowa chcemy zorganizować dużą strefę przemysłową. W Ożarowie też mamy nadzieję, że powstanie strefa przemysłowa i będzie potrzeba zatrudniania wyspecjalizowanych pracowników - mówi starosta.

Podczas konferencji Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie podpisał umowę o współpracy z Politechniką Rzeszowską i Wyższą Szkołą Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution