101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rada Ministrów "porządkuje" działki na Świętym Krzyżu

Data publikacji: 16.05.2019 08:03
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia, które pozwoli doprecyzować granice Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Projekt przygotowało Ministerstwo Środowiska. Dyrektor Parku Jan Reklewski przyznaje, że dokument jest potrzebny, ponieważ obecne granice nie są jednoznaczne. W nowym akcie prawnym wymienione będą wszystkie działki, które wchodzą w obszar parku i jego otuliny.

Z kolei wyłączone będą te tereny, które na przestrzeni lat utraciły swoje wartości przyrodnicze z powodu istnienia budynków i ciągów komunikacyjnych.

- Takim obszarem jest enklawa wokół zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu. Jest to obszar około 5 hektarów, na których znajdują się budynki klasztoru, dawny szpitalik, rondo i polana, na której odbywają się msze polowe - wymienia dyrektor.  

Od chwili wejścia w życie nowego rozporządzenia Świętokrzyski Park Narodowy utraci wieczyste użytkowanie wyłączonych gruntów, które przejdą do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa. Będzie nimi zarządzało Starostwo Powiatowe w Kielcach. Te tereny nadal będą jednak w tzw. otulinie Parku, co oznacza, że podejmowane tam istotne działania, np. inwestycje będą uzgadniane z dyrekcją parku.

Na Świętym Krzyżu nadal będzie się też znajdowało Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W przyszłości planowane jest przeniesienie go do nowoczesnego ośrodka edukacji przyrodniczej, który park zamierza wybudować w Nowej Słupi. Z punktu widzenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego przeprowadzka z obecnych budynków byłaby bardzo korzystna - mówi Jan Reklewski.

- Nie są one dostosowane do pełnienia tej roli, dlatego uważam, że korzystne dla parku jest zbudowanie nowoczesnego ośrodka edukacyjnego z dobrą komunikacją i bez ograniczeń konserwatorskich. To umożliwi realizowanie ważnego zadania, jakim jest edukacja przyrodnicza - uważa dyrektor parku.

Świętokrzyski Park Narodowy ma już gotową koncepcję nowego ośrodka i czeka na ogłoszenie naboru projektów, które mogłyby być dofinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Dziś radni miasta i gminy Nowa Słupia zaopiniują projekt rozporządzenia Rady Ministrów dotyczący Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W opinii burmistrza Andrzeja Gąsiora, zapisy proponowane w dokumencie są korzystne.

- Uważam, że to pozwoli uporządkować kwestie własności na tym terenie. Sądzę, że oblaci są tam dobrymi gospodarzami - dodaje Andrzej Gąsior.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Świętokrzyskiego Parku Narodowego ma zostać przyjęty w pierwszym półroczu 2019 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution