101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ministerstwo chce "uporządkować" granice świętokrzyskiego parku. Radni są za

Data publikacji: 16.05.2019 11:58
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Sesja Rady Miasta Nowa Słupia

Sesja Rady Miasta Nowa Słupia
Nowa Słupia. 16.05.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Miejscy radni Nowej Słupi jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowali projekt doprecyzowania granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Ministerstwo Środowiska chce wymienić w nowym akcie prawnym wszystkie działki, które wchodzą w obszar parku i jego otuliny. Z kolei wyłączone będą tereny, które na przestrzeni lat utraciły swoje wartości przyrodnicze z powodu istnienia budynków i ciągów komunikacyjnych.

Dyrektor parku Jan Reklewski wyjaśnia, że chodzi m.in. o enklawę wokół zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu. To obszar około 5 hektarów, na których znajdują się budynki klasztoru, dawny szpitalik, rondo i polana, na której odprawiane są msze polowe - dodał Jan Reklewski.

- To obszar, w którym do tej pory występował konflikt regulacji prawnych, podczas gdy nie ma tam obiektów, które należałoby chronić. Przepisy wymagają jednak ustalania i uzgadniania wielu zamierzeń i operacji na terenie Parku Narodowego - wyjaśnia Jan Reklewski.

Jak przypomniał Andrzej Gąsior, burmistrz miasta i gminy Nowa Słupia, ojcowie oblaci od wielu lat zabiegali o doprecyzowanie granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

- Misjonarze oblaci od 200 lat są na tym terenie. Prawa własnościowe były dla nich niekorzystne, dlatego przez ostatnie kilka lat zabiegali o to, by mogli być gospodarzami na tym terenie. Podjęta dziś uchwała jest początkiem drogi odzyskania przez nich tych własności. Myślę, że jest to znakomita wiadomość - dodał Andrzej Gąsior.

Sesja Rady Miasta Nowa Słupia. Na zdjęciu od lewej: ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu, Jan Reklewski - dyrektor Świętokrzyskiego Parku NarodowegoNowa Słupia. 16.05.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Z opinii radnych zadowolony jest ojciec Marian Puchała, superior klasztoru.

- Myślę, że jest to historyczny moment. Klasztor znajdzie się w tych granicach, jak to było w czasach benedyktyńskich. Dotychczasowy podział nieruchomości był bardzo dziwny. Przebiegał przez klatki schodowe, przez postawione tymczasowo ścianki. Nie mieliśmy wystarczająco dużo miejsca dla pielgrzymów i dla ludzi, którzy chcieliby się zatrzymać w klasztorze na dłużej. Poza tym podział utrudniał nam codzienne funkcjonowanie, np. nie mieliśmy miejsca na organizowanie sympozjów czy konferencji naukowych. Nie mieliśmy także miejsca na przyjęcie gości w przypadku uroczystości odpustowych - wylicza ojciec Marian Puchała.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie gruntów Świętokrzyskiego Parku Narodowego ma zostać przyjęty w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution