101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Eskimos wypłacił sadownikom pieniądze za jabłka

Data publikacji: 17.05.2019 16:06
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Poseł PiS Marek Kwitek

Poseł PiS Marek Kwitek
Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Zakłady przetwórcze i inne firmy, które skupowały interwencyjnie jabłka od polskich sadowników dostały należne pieniądze od firmy Eskimos. - To oznacza, że sadownicy, którzy skorzystali z rządowego wsparcia, otrzymają fundusze, na które czekają – informuje poseł Marek Kwitek z PiS, członek Sejmowej Komisji Rolnictwa.

Jego zdaniem, warto było czekać na te pieniądze, ponieważ spółka Eskimos zaproponowała cenę dwu- a nawet trzykrotnie wyższą od oferowanej po ubiegłorocznym sezonie przez zakłady przetwórcze. Było to od 8 do 11 groszy za kilogram jabłek przemysłowych.

Poseł Marek Kwitek zwraca uwagę, że wszyscy, którzy krytykowali interwencyjny skup jabłek i firmę Eskimos powinni się teraz dobrze zastanowić.

- Po raz pierwszy, rząd nie czekał z założonymi rękami jak PO i PSL, ale upomniał się o sadowników- podkreślił Marek Kwitek.

Mirosław Drab, właściciel skupu w Głazowie w gminie Obrazów potwierdził, że należne od Eskimosa pieniądze wpłynęły na jego konto. Jego sytuacja jest jednak nadal trudna. Twierdzi, że z powodu opóźnienia wypłaty pieniędzy musiał wziąć kredyt i poniósł stratę w wysokości 42 tysięcy złotych. Przedsiębiorca zapowiedział, że będzie się ubiegać w Eskimosie o rekompensatę.

W ramach skupu interwencyjnego, w powiecie sandomierskim kupiono około 60 tysięcy ton jabłek przemysłowych. W ubiegłym roku był wyjątkowy urodzaj jabłek. Na Sandomierszczyźnie zebrano ich około miliona ton, podczas gdy średnio zbiory oscylują na poziomie niecałych 600 tysięcy ton.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution