101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Studio Polityczne o zaostrzonych karach dla pedofilów

Data publikacji: 19.05.2019 13:35
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu od lewej Ewelina Bień PSL Lucjan Pietrzczyk Platforma Obywatelska Mateusz Żukowski Nowoczesna Paweł KukizSzczuciński Kukiz15 Artur Konarski PiS

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Ewelina Bień, PSL; Lucjan Pietrzczyk, Platforma Obywatelska; Mateusz Żukowski, Nowoczesna; Paweł Kukiz-Szczuciński, Kukiz’15; Artur Konarski, PiS
19.05.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił przepisy zaostrzające kary dla pedofilów. O tym czy te zmiany pomogą w walce z dewiantami dyskutowali goście Studia Politycznego Radia Kielce.

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu Artur Konarski, PiS19.05.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Zdaniem Artura Konarskiego z PiS zmiany w kodeksie karnym w związku z tym zjawiskiem są konieczne.

- Nawet z zastosowaniem dożywocia dla tych dewiantów - zaznaczył gość Studia Politycznego Radia Kielce. Zwrócił też uwagę na to, jak ważne są relacje rodziców z dziećmi, a chodzi przede wszystkim o odpowiednie reagowanie na różne sytuacje, w których da się poznać, że nasi podopieczni inaczej się zachowują. Artur Konarski dodał, że jest za utworzeniem państwowej komisji do spraw tego problemu w Kościele, ale taką, która będzie badała wszystkie zawody.

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu Ewelina Bień, PSL19.05.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Zdaniem Eweliny Bień z PSL, podnoszenie kar za pedofilię jest jak najbardziej słuszne, ale jeszcze większym problemem jest niska wykrywalność tych przestępstw. Jak podkreśliła, film braci Sekielskich obnażający grzechy duchownych nie jest uderzeniem w Kościół, ale pokazaniem potrzeby przeanalizowania problemu, poszukania jego przyczyn.

- Ja myślę, że już sam Kościół to zrozumiał i mówi głosem papieża Franciszka, polskiego Prymasa, że trzeba w końcu stanąć na wysokości zadania i przyjrzeć się temu, co dzieje się wewnątrz tej instytucji - mówiła Ewelina Bień.

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu Lucjan Pietrzczyk, Platforma Obywatelska19.05.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Zdaniem Lucjana Pietrzczyka z Platformy Obywatelskiej, zaostrzenie kar za pedofilię i cała procedura wokół tej sprawy była obliczona na efekt wyborczy.

- Elektorat PiS uwielbia trzymanie za twarz, ale proszę pamiętać, że my chcieliśmy, aby był dożywotni zakaz pracy z dziećmi dla takich osób i to nie weszło. Widać, że PiS chroni stronę kościelną, ale to nie jest dobre, bo to może kościół pogrążyć - podkreślił.

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu Mateusz Żukowski, Nowoczesna19.05.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Mateusz Żukowski z Nowoczesnej zaznaczył, że z pedofilią trzeba walczyć na wszystkich frontach, ale faktem jest, że to zjawisko pojawiające się wśród duchownych szczególnie boli.

- W latach 80-tych Kościół był oazą wolności i solidarności, a w jego wnętrzu toczyły się takie rzeczy i to bardzo boli. Każde hermetyczne środowisko ma problem z rozwiązaniem takich spraw. To nie dotyczy tylko duchownych, ale też sędziów i innych zawodów. Oczyszczenie powinno być szybkie i transparentne - dodał.

Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu Paweł Kukiz-Szczuciński, Kukiz’1519.05.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Paweł Kukiz-Szczuciński z Kukiz'15, który jest psychiatrą stwierdził, że wszelkie formy pedofilii mają katastrofalne skutki w przyszłości.

- Najpierw ofiara jest w szoku, nie potrafi się do tego przyznać, a z czasem rozwijają się takie zaburzenia jak anoreksja, bulimia, depresja, a w konsekwencji nawet próby samobójcze. Molestowanie to nie jest tylko gwałt. Dlatego mówimy o zbrodni w wyjątkowej skali - mówił.

Według nowego kodeksu osobie, która dopuściła się zgwałcenia dziecka będzie groziło do 30 lat więzienia, a w niektórych przypadkach nawet bezwzględne dożywocie. Dodatkowo najpoważniejsze zbrodnie pedofilskie nie będą się przedawniać, a winni czynów pedofilskich nie będą mogli liczyć na karę w zawieszeniu.

Posłuchaj audycji:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution