101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Politycy komentują sondaż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Data publikacji: 19.05.2019 18:15 / Data aktualizacji: 19.05.2019 18:55
Autor: Iwona Murawska , Monika Miller , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Parlament Europejski

Parlament Europejski
Bruksela / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Według badań pracowni Dobra Opinia, której przewidywania dość dobrze w przeszłości odzwierciedlały faktyczne wyniki wyborów, Prawo i Sprawiedliwość wygra eurowybory w kraju i również w naszym okręgu.

Polska może liczyć na 51 mandatów w Parlamencie Europejskim. Zgodnie z wynikami sondażu 23 z nich przypadnie Prawu i Sprawiedliwości, 22 Koalicji Europejskiej, 4 Wiośnie, a 3 Kukizowi’15. W naszym okręgu wszystkie te partie mogą liczyć na mandaty.

Wiślica. Sesja Rady Miejskiej. Profesor Piotr Gliński Honorowym Obywatelem Miasta. Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec - poseł PiSWiślica. 09.05.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Krzysztof Lipiec, lider Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywa, że cieszy go wynik sondażu świadczący o dużym poparciu wyborców. Parlamentarzysta ma nadzieję, że Prawo i Sprawiedliwość w okręgu małopolsko-świętokrzyskim zdobędzie 5 mandatów.

- Tu, w Świętokrzyskiem pobijemy rekord Polski w liczbie zdobytych mandatów do Parlamentu Europejskiego przez PiS. Ta rywalizacja jest bez mała rywalizacją sportową, bo każde ugrupowanie wystawiło swoją reprezentację. My wystawiliśmy świetną reprezentację Polski do Parlamentu Europejskiego i jest ona skazana na rekord Polski. Jestem przekonany, że mieszkańcy województwa świętokrzyskiego bardzo aktywnie się włączą w kampanię na tej ostatniej prostej i damy radę, tak jak to mówiła pani premier Beata Szydło.

Adam Jarubas, Polskie Stronnictwo Ludowe10.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Adam Jarubas, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie komentując SMS-owo wyniki badania napisał: „Tradycyjnie od lat prawica ma w tym okręgu wyższe notowania, ale widać już u nich zadyszkę i obniżenie notowań w stosunku do poprzednich pomiarów. Koalicja Europejska zyskuje i będziemy do ostatniego dnia zabiegać o poparcie Polaków bo walczymy o przywrócenie należnego miejsca Polski w Europie”.

Debata kandydatów do PE organizowana przez Młodzieżową RM oraz Regionalne Centrum Wolontariatu. Na zdjęciu: Małgorzata Marenin - WiosnaKielce. 06.05.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Małgorzata Marenin koordynatorka Wiosny w województwie świętokrzyskim, a także kandydatka ugrupowania Roberta Biedronia w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest zadowolona, że sondażowego wyniku swojej partii w okręgu małopolsko-świętokrzyskim.

- Cieszymy się, że w naszym okręgu jeden mandat przypada Wiośnie, natomiast o tym, kto finalnie go zdobędzie ostatecznie, zadecydują wyborcy. Jako Wiosna w okręgu małopolsko-świętokrzyskim prowadzimy grę drużynową, dlatego cieszymy się z sukcesu każdej osoby, która znajduje się na liście - dodaje.

Według sondażu pracowni badań Dobra Opinia ugrupowanie Roberta Biedronia w wyborach 26 maja może liczyć na poparcie sięgające 8,4 procent.

14.04.2019 Radio Kielce. Studio Polityczne. Magdalena Fogiel - Litwinek - Kukiz`15Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Magdalena Fogiel-Litwinek, prezes świętokrzyskiego Kukiz’15, podziękowała wszystkim osobom, które wskazały stowarzyszenie jako swój wybór.

- Ten wynik nas bardzo cieszy, ponieważ oznacza, że w Parlamencie Europejskim będziemy mieć przedstawiciela Kukiz’15 z regionu. Myślę, że w ciągu tygodnia te tendencje nie powinny się zmienić. W najbliższych dniach planujmy też intensywną kampanię - powiedziała Magdalena Fogiel-Litwinek.

Sondaż został przeprowadzony 13-16 maja przez „Echo Dnia” i Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia na reprezentatywnej próbie 6500 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza. W okręgu świętokrzysko-małopolskim zrealizowano 500 wywiadów.

 

KTO WEJDZIE DO EUROPARLAMENTU Z PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - sondaż przedwyborczyFot. Piotr Michalski / Radio Kielce

KTO WEJDZIE DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO Z KOALICJI EUROPEJSKIEJ

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - sondaż przedwyborczy19.05.2019 / Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

KTO WEJDZIE DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO Z WIOSNA

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - sondaż przedwyborczyFot. Piotr Michalski / Radio Kielce

KTO WEJDZIE DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO Z KUKIZ’15

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - sondaż przedwyborczyFot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 - sondaż przedwyborczyFot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution