101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Górale walczyli na głosy, gospodynie na frykasy

Data publikacji: 19.05.2019 19:41
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Święty Krzyż. Jarmark Świętokrzyski

Święty Krzyż. Jarmark Świętokrzyski
19.05.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Kilkaset osób wzięło udział w XIV Jarmarku Świętokrzyskim, który odbył się na Świętym Krzyżu. Wydarzenie rozpoczęło się od procesji sprzed Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu i mszą na błoniach. Po nabożeństwie rozpoczęła się część artystyczna jarmarku.

Na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne z całego powiatu kieleckiego. Posłuchać można było m.in. chóru Con Anima z Waśniowa oraz zespołów śpiewaczych: „Chełmowianki”, „Wesołe kumoszki”, „Makoszanki” oraz Kapeli z Kakonina.

Z kolei na licznych stoiskach skosztować można było różnych specjałów przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich. Kulinarnymi atrakcjami kusiły Barbara Kundera wraz z koleżankami z Koła Gospodyń Wiejskich z Leszczyn.

- Na jarmark przywiozłyśmy nasze wyroby, m.in. kapustkę, smalec, pierogi i wypieki. Przyjechałyśmy też by zobaczyć, co oferują inne koła gospodyń wiejskich. Może się czegoś nowego nauczymy, coś podpatrzymy - mówi Barbara Kundera.

Osoby, które wzięły udział w tegorocznym Jarmarku Świętokrzyskim, mogły także wziąć udział w bitwie górali podhalańskich i świętokrzyskich na przyśpiewki, taniec i kapelę. Jak mówią pani Teresa i pan Stefan, którzy w Jarmarku na Świętym Krzyżu uczestniczą regularnie, tegoroczny jest bardzo udany.

Bardzo im się podobały zwłaszcza zmagania górali.

Jak podkreśla Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Jarmark Świętokrzyski to doskonała okazja nie tylko do skosztowania regionalnych potraw i posłuchania rodzimych zespołów ludowych, ale także możliwość spędzenia wolnego czasu wspólnie z rodziną na łonie natury.

W imprezie udział wziął także Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, który na Święty Krzyż wraz z kolegami przyjechał na rowerach. Jak powiedział, z perspektywy dwóch kółek region świętokrzyski jest jeszcze piękniejszy. Natomiast wysiłek fizyczny powoduje, że człowiek jeszcze lepiej smakuje świętokrzyskie przysmaki.

Organizatorami XIV Jarmarku Świętokrzyskiego są Starostwo Powiatowe w Kielcach, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz gminy Bieliny i Nowa Słupia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution