101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

"Kubuś" będzie miał nową siedzibę. Radni zgodzili się na zmiany w budżecie

Data publikacji: 22.05.2019 13:31 / Data aktualizacji: 23.05.2019 18:39
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
Kielce. 17.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kieleccy radni zgodzili się na zmiany w budżecie i przywrócenie finansowania na przebudowę nowej siedziby Teatru Lalki i Aktor Kubuś. Decyzje podjęto podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta.

Jak informowaliśmy, plany adaptacji budynków przy Zamkowej, gdzie miała się mieścić nowa siedziba teatru zostały wstrzymane podczas marcowej sesji. Z inwestycji zrezygnowano, aby zabezpieczyć pieniądze na rozstrzygnięcie przetargu na przebudowę ulic Witosa i Zagnańskiej.

Dzisiaj decyzją radnych pieniądze wróciły do „Kubusia”. W czasie odłożono natomiast kolejne inwestycje między innymi budowę nowego biurowca Kieleckiego Parku Technologicznego, modernizację siedziby Straży Miejskiej oraz przebudowę ulicy Słowackiego.

Zadowolenia z decyzji radnych nie kryją pracownicy „Kubusia”. Agata Sobota aktorka z Teatru Lalki i Aktora Kubuś zaapelowała jednocześnie o jak najszybsze ogłoszenie przetargu.

- To jest bardzo dobra decyzja. Nie należy na nic czekać tylko ogłaszać jak najszybciej przetarg. Sprawa Kubusia pojawiła się już w 2014 roku. Sprawmy, aby w Kielcach był teatr lalek z prawdziwego zdarzenia. To jest potrzebne zarówno miastu, mieszkańcom i widzom, ale taż pracownikom. Warunki w jakich pracujemy są naprawdę bardzo trudne. Problemem jest chociażby to, że nie mamy gdzie składować naszych kostiumów - podkreśliła Agata Sobota.

Remont teatru szacowany jest na 31 milionów. Przetarg na modernizacje ma zostać ogłoszony w tym roku.

Radni podjęli także uchwalę w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego w wysokości 66 mln złotych. Wojciech Dudzic z urzędu miasta w Kielcach informuje, że kredyt przeznaczony będzie na finansowanie planowanego deficytu oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

- Zezwolenie na zaciągnięcie kredytu prezydent miasta otrzymał w uchwale budżetowej. Dzisiejsza decyzja to swego rodzaju glejt dla instytucji bankowych, który daje jednocześnie możliwość ogłoszenia przetargu w tej sprawie. Musimy zaciągać kredyt na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań - stwierdził Wojciech Dudzic.

Podczas sesji radni zadecydowali także o przesunięciu miliona złotych potrzebnych do rozstrzygnięcia przetargu na budowę parkingu przy dworcu autobusowym. Ma służyć przede wszystkim przewoźnikom oczekującym na swoje kursy. Docelowo ma on pomieścić 80 autobusów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution