101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Renowacja sandomierskiej katedry nabiera tempa

Data publikacji: 22.05.2019 15:01
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Remont bazyliki katedralnej w Sandomierzu

Remont bazyliki katedralnej w Sandomierzu
Sandomierz. 16.07.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W sandomierskiej katedrze przeprowadzono już ponad 60 procent prac renowacyjnych. Specjaliści zakończyli już odnawianie w nawie głównej, a teraz koncentrują się na dwóch nawach bocznych.

Katedra i jej zabytki to jeden z głównych tematów konferencji zorganizowanej dziś w Sandomierzu z udziałem wybitnych znawców historii sztuki oraz konserwacji.

Jak powiedział Roland Róg, kierownik i wykonawca generalny prac w bazylice, w trakcie remontu  odkryto ogromną ilość inskrypcji i znaków kamieniarskich. Prace polegały m.in. na wzmocnieniu  tynków i uzupełnieniu ubytków. Zrekonstruowano także złocenia. W przypadku detali architektonicznych najważniejsze było ich oczyszczenie oraz przywrócenie do stanu pierwotnego.

Ksiądz Andrzej Rusak diecezjalny konserwator zabytków powiedział, że stan technicznych katedry  był fatalny dlatego istniała konieczność podjęcia szybkich działań.

- Fragmenty sklepień ledwo się trzymały, brakowało prawidłowej cyrkulacji powietrza, były bardzo duże spękania. To wszystko zostało zabezpieczone - powiedział ksiądz Andrzej Rusak.

Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka uczestnicząca w konferencji powiedziała, że cieszy ją ta inwestycja ponieważ po zakończeniu prac katedra znowu będzie pełna wiernych i turystów, którzy są bardzo ważni w rozwoju Sandomierza i świętokrzyskiej gospodarki.

Prace w katedrze będą kosztować około 17 milionów złotych. Większość pieniędzy - 14,5 miliona   pochodzi z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

Poseł Marek Kwitek powiedział, że dla świętokrzyskich parlamentarzystów pomoc w zdobyciu kilkunastu milionów złotych z ministerstwa na remont katedry było wręcz sprawą honorową tym bardziej, że w minionej kadencji, gdy województwem rządziło Polskie Stronnictwo Ludowe wniosek do RPO o dofinansowanie prac w świątyni został odrzucony. Pomoc finansowa ze strony ministerstwa kultury jest ogromna co należy uznać za sukces. Dzięki temu katedra odzyskuje  swój dawny blask - dodał poseł Kwitek.

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że cieszy go tak szerokie rozumienie potrzeb  katedry zarówno przez ministerstwo, jak i urzędników w Brukseli ponieważ bazylika jest dobrem ponadnarodowym. To jest dziedzictwo całej Europy.

- Kiedy zapłonęła katedra Notre Dame to wszyscy byli przerażeni i teraz starają się pomóc w jej odbudowie. Podobnie jest z naszą katedrą, bo ona stanowi syntezę tradycji zachodniej i wschodniej - dodał biskup ordynariusz.

Wkład własny do remontu katedry zapewnili księża diecezji sandomierskiej poprzez swoje składki.

Remont w świątyni potrwa do końca tego roku.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution