101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sztab kryzysowy u wojewody. Poszkodowani mogą liczyć na rządową pomoc

Data publikacji: 22.05.2019 18:26 / Data aktualizacji: 22.05.2019 21:56
Autor: Katarzyna Podraza , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Skutki ulewy w powiecie staszowskim

Skutki ulewy w powiecie staszowskim
Bydłowa. 22.05.2019 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

W związku z zagrożeniem powodziowym w powiecie buskim, staszowskim i kazimierskim w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim zebrał się sztab kryzysowy. Na bieżąco sytuację monitorują: pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej.

Jak informuje wojewoda Agata Wojtyszek, która w środowe popołudnie udała się w rejon, gdzie sytuacja hydrologiczna jest najpoważniejsza, w wielu gminach dotkniętych żywiołem pracują już komisje szacujące straty.

- Będziemy na bieżąco przesyłać protokoły strat tych komisji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest gotowe do wypłaty środków na podstawie protokołów. W pierwszej kolejności pieniądze zostaną wypłacone dla mieszkańców, których domy ucierpiały na skutek podtopień - dodaje.

- Zniszczenia po intensywnych opadach deszczu są ogromne - powiedział Radiu Kielce  aspirant Krystian Czerwik, oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Najwięcej pracy ratownicy mają w powiatach buskim, staszowskim i kazimierskim. Działania polegają na zabezpieczaniu budynków mieszkalnych i gospodarczych przed zalaniem wodą i wypompowywaniu jej z pozostałych domów. Uszkodzone są drogi i pola uprawne.

Najpoważniejsza sytuacja jest w powiecie kazimierskim. W samej Kazimierzy Wielkiej zalany jest Rynek miasta. Nie ma możliwości dojazdu do centrum.

W interwencjach od pierwszych godzin po ulewach w powiecie buskim, staszowskim i kazimierskim wzięło udział 237 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz blisko 1450 ratowników OSP.

Synoptycy nie mają dobrych wiadomości. Zapowiadane są kolejne opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, lokalnie możliwe burze.

W czwartek na godzinę 11.00 w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim zaplanowano spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego z udziałem służb, a także starostów powiatów: buskiego, kazimierskiego i staszowskiego w sprawie zagrożenia powodziowego w południowej części województwa.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution