101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wyszli z muzyką Moniuszki poza mury szkoły

Data publikacji: 25.05.2019 18:23
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
Komentarze
Piknik moniuszkowski w Szkole Muzycznej

Piknik moniuszkowski w Szkole Muzycznej
Skarżysko-Kamienna. 25.05.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Przy Szkole Muzycznej w Skarżysku odbył się Piknik Moniuszkowski. Imprezę zorganizowano w ogrodzie, a utwory kompozytora prezentowali uczniowie, chóry, zespoły ludowe i seniorzy. Dyrektor szkoły Ewa Krakowiak przypomniała, że dotychczas nie organizowano imprez plenerowych.

Zatem ideą pikniku w ogrodzie było wyjście z muzyką Moniuszki poza mury szkoły. Dodatkowo placówka mieści się przy ulicy Stanisława Moniuszki, dlatego warto, by jego pieśni mogli usłyszeć także jej mieszkańcy. Na początek spotkania został odtańczony polonez do muzyki z „Halki”.

Biletem wstępu na scenę było przygotowanie przynajmniej jednego utworu Stanisława Moniuszki, poza tym można było zaprezentować dowolną formę muzyczną.

Oliwa Skrobek - uczennica klasy piątej gra na flecie poprzecznym. Podkreśla, że Rok Moniuszkowski był okazją do poznania twórczości tego kompozytora. Przyznaje, że jego utwory nie są łatwe, ale bardzo ładne. Jej samej duża część pieśni Stanisława Moniuszki bardzo odpowiada.

Koło Gospodyń Wiejskich ze Skarżyska Kościelnego przygotowało specjalną balladę dla Stanisława Moniuszki. Członkowie zespołu wystąpili także w strojach nawiązujących do XIX wieku. Jak przypomniał Szymon Płusa, szef zespołu - koło dysponuje różnymi zestawami ubrań, które można dobierać odpowiednio do uroczystości.

Piknik Moniuszkowski przy Szkole Muzycznej to także okazja do prezentacji dokonań kulinarnych zaproszonych Kół Gospodyń Wiejskich. Były ciasta, potrawy z grilla, a nawet tak rzadkie wypieki, jak pasztet z topinamburu. Dla dzieci zorganizowano konkurs na przedstawienie postaci Stanisława Moniuszki tak, jak twórca mógłby wyglądać dzisiaj. Na kartkach była tylko jego głowa, resztę, czyli fryzurę, ubranie i akcesoria dzieci mogły przedstawić w dowolny sposób.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution