101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szpital chce kupić nowoczesny sprzęt. Wicepremier obiecała finansowe wsparcie

Data publikacji: 31.05.2019 14:21
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Szpital w Opatowie

Szpital w Opatowie
Opatów. 05.03.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

O 6,5 miliona złotych z rezerwy budżetowej państwa starają się władze powiatu opatowskiego. Po przejęciu dwa miesiące temu miejscowego szpitala powiat chce doposażyć lecznicę w niezbędny sprzęt.

Jak informuje wicestarosta Małgorzata Jalowska podczas ostatniej sesji radni wyrazili zgodę na zabezpieczenie 1 miliona 300 tysięcy złotych na wkład własny, aby móc skorzystać ze wsparcia rządowego.

- Poprzez wojewodę, zwracamy się do premiera o skorzystanie ze środków rezerwy budżetu państwa. Z rezerwy byłoby to 80 procent, ze strony powiatu 20 procent - wyjaśnia Małgorzata Jalowska i podkreśla, że pieniądze będą przeznaczone na zakup podstawowego sprzętu, m.in. endoskopu, laparoskopu, USG, także urządzeń do diagnostyki laboratoryjnej.

Jak dodaje wicestarosta w poradni okulistycznej do tej pory pracuje się na sprzęcie z lat 70. ubiegłego wieku. Ponadto w planach jest wymienienie starych i zużytych komputerów, a także zakup nowego oprogramowania. Ogromne potrzeby lecznicy spowodowane są wieloletnimi zaniedbaniami ze strony dzierżawiących lecznicę prywatnych spółek.

- Skutek jest taki, że nie ma odpowiedniej kadry medycznej, a sprzęt w wielu przypadkach został wykorzystany maksymalnie - mówi Małgorzata Jalowska.

W pierwszym miesiącu po przejęciu powiat przeznaczył 4 miliony złotych na bieżące funkcjonowanie szpitala. Potrzeby lecznicy były prezentowane wicepremier Beacie Szydło, która przed wyborami do Parlamentu Europejskiego odwiedziła Opatów. Sytuacja szpitala jest jej znana i dlatego zadeklarowała pomoc oraz rozwiązanie sytuacji jeszcze w tym roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution