101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Spacer po Kielcach śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego NOWE

Data publikacji: 01.06.2019 16:15
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kielce. Spacer śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Przystanek w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej. Przewodnikiem była doktor Irena Furnal
01.06.2019 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Kieleckimi śladami pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego przeszli w sobotę uczestnicy wycieczki, którą poprowadziła doktor Irena Furnal - badaczka życia i twórczości autora „Innego świata”. Chętni na ten spacer zebrali się przed kamienicą przy ulicy Sienkiewicza 52, gdzie mieszkał młody Gustaw Herling-Grudziński. Kolejne przystanki wędrówki wyznaczały miejsca związane z pisarzem. Doktor Irena Furnal przyznała, że takich miejsc jest wiele.

- Na pewno dom rodzinny, to oczywiste, ale też teatr, kina, ponieważ był nałogowym teatromanem i kinomanem, szkoła, park, w którym wszyscy chłopcy albo i cała młodzież, więc także dziewczynki z innych gimnazjów bywała się na wagarach i randkach, miejsce, gdzie mieszkał po śmierci matki, czyli stancja. To są wszystkie te najważniejsze miejsca - wymieniała.

Wydarzenie zgromadziło grupę osób, które chciały bliżej poznać nie tylko sławnego kielczanina, ale także dawne Kielce, ponieważ również o nich opowiadała doktor Irena Furnal. Jedna z uczestniczek spaceru przyznała, że dopiero poznaje twórczość Herlinga-Grudzińskiego.

- Dla mnie jest to postać jeszcze nieodkryta osobiście, ponieważ nie jestem rozczytana w jego twórczości. Jest to bliska osoba z tego względu, że uczęszczała do tego samego liceum i żyła w tym samym mieście. Oczywiście wiele wątków, znanych mi wcześniej, zostało tutaj bardzo interesująco przedstawionych, co jest zresztą konieczną inspiracją do tego, żeby sięgnąć po literaturę i zgłębić pewne fakty, które tu dziś zarysowane, odkryję na pewno w jego dziełach - wyjaśniła.

Kielce. Spacer śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Przystanek w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej. Przewodnikiem była doktor Irena Furnal01.06.2019 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

W wycieczce udział wzięła także doktor Iwona Marynowska-Gruszka, emerytowany dyrektor Zespołu Szkół Społecznych imienia Mikołaja Reja w Kielcach, która jest zaangażowana w prace Społecznego Komitetu Obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Zaznaczyła, że każdy kielczanin powinien znać podstawowe informacje o tym wybitnym pisarzu.

- Jak zwykle jestem pod wrażeniem elokwencji, wiedzy i kultury pani doktor Ireny Furnal. Jest to niewątpliwie pogłębienie wiedzy nie tylko tej, którą ja posiadam, ale tej, którą każdy kielczanin mieć powinien z racji miejsca zamieszkania i z racji głębszych zainteresowań historią miasta i ludźmi, którzy w Kielcach mieszkali, ewentualnie przeżyli jakiś epizod, będąc mieszkańcami Kielc i zaznaczyli swoją obecność w historii naszego miasta - zauważyła.

Spacer „Kieleckimi śladami pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego” wpisuje się w obchody roku związanego z jubileuszem 100 urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Absolwentów Liceum imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach „Żeromszczacy”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution