101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Przemiany w 1989 roku to zwycięstwo demokracji nad komunizmem

Data publikacji: 04.06.2019 10:06
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Krzysztof Lipiec poseł PiS

Krzysztof Lipiec, poseł PiS
03.06.2019 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Pierwsze częściowo wolne wybory do sejmu z 4 czerwca 1989 roku nie byłyby możliwe bez zaangażowania papieża Jana Pawła II, a bez pierwszej wizyty Ojca Świętego 40 lat temu, z pewnością nie byłoby wolnej Polski - uważa poseł Krzysztof Lipiec.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

Lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że pamiętne słowa, wypowiedziane do wiernych przez Jana Pawła II: "Niech zstąpi Duch Twój i odrodzi oblicze Ziemi. Tej Ziemi" stały się ciałem i sprawiły, że naród obudził się, czego konsekwencją w 1980 roku była bezkrwawa rewolucja "Solidarności".

- Ta dobra nowina dla nas przyszła z Gdańska, gdzie podpisane zostały Porozumienia Sierpniowe, z komunistycznym wprawdzie rządem, ale dzisiaj spadkobiercy pierwszej "Solidarności" są z tego dumni, że przemiany ustrojowe w kraju nastąpiły w sposób bezkrwawy. Dziś możemy powiedzieć, że żyjemy w wolnym kraju i to jest zasługa wszystkich ludzi, którzy skupili się wokół idei "Solidarności": robotników, studentów, intelektualistów - powiedział poseł.

Dokonanie przemian ustrojowych nie było łatwe, bo zanim doszło do wyborów w 1989 roku mieliśmy przecież fale strajków, stan wojenny. - Ludzie byli mocno scementowani, wierzyli w te idee, które głosiła "Solidarność", a to wszystko było oparte na nauczaniu papieża, którego źródłem była katolicka nauka społeczna - dodał Krzysztof Lipiec.

Impuls przemian społecznych i politycznych, który w 1989 roku dała Polska innym krajom Europy Środkowo-Wschodniej gość Radia Kielce nazwał zwycięstwem demokracji nad komunizmem. Upadek Muru Berlińskiego, to także efekt wydarzeń w Polsce - zaznaczył poseł. Krzysztof Lipiec przypomniał, że Krajowy Zjazd "Solidarności" w gdańskiej hali Oliwii skierował do narodów Europy Wschodniej przesłanie, mocno kontestowane przez komunistyczny świat, ale przemian nie udało się już zatrzymać, idea wolności zwyciężyła.  

Jak stwierdził poseł Krzysztof Lipiec, w momencie upadku komunizmu Polacy żywili wielkie nadzieje, że w kraju od razu będzie dobrobyt. Tak się jednak nie stało.

- Wielu ludzi jest zawiedzionych, także ludzi "Solidarności", którzy za idee wolności poświęcili życie osobiste, spędzili czas w więzieniach, spotkała ich niesprawiedliwość. Wielu Polaków oddało również życie za wolność. Jest takie powiedzenie, że rewolucja zżera własne dzieci - powiedział poseł.

Dziś na scenie politycznej dawny obóz "Solidarności" się podzielił. Mamy dwie duże siły parlamentarne, ale z tego także da się wyprowadzić dobro. To dobro jest zależne od woli wielu ludzi, którzy dokonują wyboru swoich władz, ich programów politycznych- powiedział Krzysztof Lipiec.

30 lat temu, odbyły się pierwsze po II wojnie, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu. Spektakularne zwycięstwo odniosła w nich "Solidarność", kierowana przez Lecha Wałęsę.

Po raz pierwszy od 1945 roku do udziału w głosowaniu dopuszczono opozycję. Po raz pierwszy wybrano także Senat, tworząc dwuizbowe Zgromadzenie Narodowe. Wybory czerwcowe były poprzedzone wielomiesięcznym dialogiem, prowadzonym przez przedstawicieli władzy i stronę solidarnościowo - opozycyjną. Przełomowy moment stanowiły obrady Okrągłego Stołu, podczas których ustalono zasady przeprowadzenia wyborów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution