101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szpital wojewódzki otrzymał aparat, który pomaga w operacjach serca

Data publikacji: 04.06.2019 13:26
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Aparat do pomiaru aktywnego czasu krzepnięcia krwi

Aparat do pomiaru aktywnego czasu krzepnięcia krwi
Kielce. 04.06.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Aparat do pomiaru aktywnego czasu krzepnięcia krwi otrzymał od Stowarzyszenia „Kardiochirurgia świętokrzyska” Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. To sprzęt, który wykorzystywany jest w 95% operacji kardiochirurgicznych i umożliwia bezpieczne przeprowadzanie krążenia pozaustrojowego.

Jak informuje Piotr Worwa ze szpitala na Czarnowie, obecnie lecznica dysponowała jednym takim urządzeniem.

- Aparat, który posiadamy jest mocno wyeksploatowany i w każdej chwili może się zepsuć, bo służy naszym pacjentom od ponad 10 lat, czyli od momentu powstania kliniki kardiochirurgii.

Jak dodaje, podczas wielu operacji kardiochirurgicznych serce chorego jest wyłączone z pracy, nie oddychają też płuca. Pracę tych dwóch narządów przejmuje aparatura. Podczas zabiegu pacjentowi  podnosi się także czas krzepnięcia krwi. Nowe urządzenie pomaga w precyzyjnym ustaleniu i kontrolowaniu tego procesu.

- Aparat do pomiaru aktywnego czasu krzepnięcia krwi wykorzystujemy przy operacjach zastawkowych, operacjach wszczepienia by-passów, wszelkiego rodzaju naprawach struktur serca, a także wspomaganiu krążenia pozaustrojowego, np. w stanach głębokiej hipotermii, przy niewydolnościach oddechowych - wyjaśnia Piotr Worwa.

Rocznie w Klinice Kardiochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wykonywanych jest około 550 różnego typu zabiegów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution