101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Małgorzata Kiebzak o problemach polskiego systemu zdrowia [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 05.06.2019 08:32 / Data aktualizacji: 05.06.2019 09:46
Autor: Robert Szumielewicz , Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Małgorzata Kiebzak dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia

Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
Kielce. 05.06.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym pokazuje problemy polskiego systemu zdrowia. Z raportu wynika, że system ochrony zdrowia w Polsce nie jest przyjazny dla pacjenta i nie zapewnia efektywnego wykorzystania środków publicznych. Polska zajmuje w Europie trzecie miejsce od końca pod względem nakładów na ochronę zdrowia.

Małgorzata Kiebzak dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia powiedziała na naszej antenie, że od kilku lat te nakłady w naszym regionie systematycznie rosną. Od 2005 roku do 2016 roku był to wzrost z miliarda 100 milionów złotych do 2 miliardów złotych. Od 2017 roku to kolejny wzrost z 2,5 miliarda do 3 miliardów złotych. Ponadto 1 lipca 140 milionów złotych zostanie przekazane na wszystkie rodzaje świadczeń poza podstawową opieką zdrowotną.

Małgorzata Kiebzak dodała, że zabezpieczone są także pieniądze na podwyżki.

- Dla pielęgniarek i położnych jest to 120 milionów złotych, dla lekarzy ponad 25 milionów złotych i ponad 5 milionów złotych dla ratowników medycznych. W dalszej kolejności podwyżki otrzymają pozostałe grupy zawodowe - dodała dyrektor.

Małgorzata Kiebzak zaznaczyła, że w naszym regionie są najmniejsze kolejki do wykonania rezonansu magnetycznego, czy operacji zaćmy.

Odnosząc się do budowy nowej siedziby NFZ stwierdziła, że od roku praktycznie nic się w tej sprawie nie dzieje. Największy problem mają władze miasta, bo to one zobowiązały się do znalezienia działki pod inwestycję.

- Dlatego rozpoczęłam rozmowy z urzędem marszałkowskim, który jest właścicielem nieruchomości przy ulicy Langiewicza. W sprawę zaangażowała się również wojewoda. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie poświęcone nowej lokalizacji na terenach po szpitaliku - powiedziała Małgorzata Kiebzak. 

Początkowo nowa siedziba NFZ miała zostać wybudowana przy ulicy Wrzosowej. Kiedy jednak okazało się, że ma tam powstać kampus laboratoriów Głównego Urzędu Miar urzędnicy zaproponowali działkę u zbiegu ulic Kamińskiego i Karczówkowskiej. Z tego pomysłu jednak się wycofano, bo okazało się, że budynek może zaburzyć krajobraz. Ostatnio pojawiła się nowa propozycja przy ulicy Langiewicza, na terenie po byłym szpitalu dziecięcym.

 

 

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution