101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

„Dziecko w Folkorze” – ogólnopolski festiwal w Baranowie Sandomierskim

Data publikacji: 08.06.2019 10:45
Autor: Marzena Ślusarska / Kategoria: Kultura
Komentarze
Zespół Rochy

Zespół Rochy
Fot. Telewizja Sędziszów Małopolski / facebook

„Dziecko w Folklorze” – to hasło Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej, jaki w ten weekend, 8 i 9 czerwca, odbędzie się w Baranowie Sandomierskim.

Ważną nie tylko dla kultywowania tradycji imprezę, będącą okazją do zaprezentowania kultury różnych regionów naszego kraju (przed rokiem wystąpiło blisko 500 dzieci z siedmiu województw), organizuje już po raz 26. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim.

- Wyjątkowość tego festiwalu polega na tym, że jest on niezwykle różnorodny, a do tego przeznaczony dla dzieci i wszystko jest tu o dzieciach  - mówi Renata Domka, dyrektor MGOK. Prezentowane są dawne zabawy i gry, obrzędy, kołysanki, pieśni sieroce i pasterskie, różne tańce i instrumenty. Dzisiaj już nieco zapomniane, mniej znane, a u nas można je poznać na nowo.

Młodzi artyści zaprezentują się w sześciu kategoriach: zespołów tanecznych, kapel, instrumentalistów, śpiewaków-solistów, grup śpiewaczych i zespołów obrzędowych. Programy występów muszą być zgodne z tradycją regionu, powinny być wykonane w strojach odpowiednich dla pochodzenia uczestnika, a także dostosowane do wieku występujących dzieci. Laureaci otrzymają oryginalne, ręcznie wykonane drewniane statuetki „Ptoki-Klepoki”.

Części konkursowej festiwalu, towarzyszyć będą warsztaty rękodzieła (m.in. sztuki Lasowiaków), warsztaty muzyczne, etnograficzne – dla instruktorów, animacje i zabawy, widowisko lasowiackie oraz koncerty, których gwiazdami będą: Trebunie Tutki i grupa „Voo Voo”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution