101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Harmonia Zdrowia i Muzyki podczas festiwalu w Solcu-Zdroju

Data publikacji: 08.06.2019 21:40
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Kultura
Komentarze
Inauguracyjny koncert XI Festiwalu Muzyki Akordeonowej w SolcuZdroju

Inauguracyjny koncert XI Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju
Solec-Zdrój. 08.06.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Rozpoczął się 11. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju. W kościele świętego Mikołaja odbył się inauguracyjny koncert klarnecisty Jerzego Cygana i akordeonisty Grzegorza Michty.

Jerzy Cygan, który jest dyrektorem festiwalu powiedział, że hasłem tegorocznego wydarzenia jest „Harmonia Zdrowia i Muzyki”. Koncerty będą miały nową formułę.

- Do 10. edycji festiwal miał formę przeglądu zespołów akordeonowych i duetów, dominowała muzyka poważna. Tym razem przeważać będzie muzyka rozrywkowa, popularna i filmowa - dodał Jerzy Cygan.

Grzegorz Michta podkreślił, że inauguracyjny koncert był dla niego wyjątkowy, przede wszystkim dlatego, że poświęcony został pamięci wybitnego muzyka, akordeonisty Lecha Puchnowskiego. To artysta, który jest wzorem nie tylko dla początkujących akordeonistów, ale dla wielu wykonawców w Polsce i zagranicą. Grzegorz Michta dodał, że gra na akordeonie, to jego życiowa pasja.

- Ten instrument ma bardzo dużo możliwości. Może naśladować wiele instrumentów: klarnet, trąbkę, całą orkiestrę. Można na nim grać wiele rodzajów muzyki, począwszy od klasycznej, barokowej po rozrywkową. Akordeon świetnie wpasowuje się w te rodzaje muzyki - mówił Grzegorz Michta.

Inauguracyjny koncert XI Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Solcu-ZdrojuSolec-Zdrój. 08.06.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce


Podczas festiwalu organizatorzy przypomną postać profesora Henryka Kuźniaka, który od początku był jurorem przeglądu.

W niedzielę o godzinie 19:00 odbędzie się koncert plenerowy nad zalewem pn. „Tango prosto z Argentyny z polską duszą”. Wystąpią: formacja San Luis Tango z Argentyny oraz Magdalena Lechowska. O godzinie 20:30 - wieczorna „Biesiada z akordeonem”.

Druga odsłona festiwalu za tydzień. W sobotę, 15 czerwca, o godzinie 18.00, w soleckim kościele parafialnym - spektakl „Muzyka: barwy ziemi, głosy natury” w wykonaniu tria: Zbigniew Wałach, Wojciech Golec, Marcin Żupański. O godzinie 19.30, nad zalewem zagra zespół Czeremszyna z Ukrainy. Z kolei 16 czerwca, o 17.00 w amfiteatrze wystąpi trio akordeonowe Ars Harmonika. O godzinie 19.00 zagra nad zalewem kwintet instrumentalny Que Passa.

Inauguracyjny koncert XI Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Solcu-ZdrojuSolec-Zdrój. 08.06.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution