101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Upały zmieniły harmonogram dzwonków w szkołach

Data publikacji: 11.06.2019 12:58
Autor: Daniel Lenart , Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z powodu upałów w niektórych szkołach w regionie świętokrzyskim są lub w najbliższych dniach będą skrócone lekcje.

Jak mówi Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc, wszystkie podległe miastu placówki, które wystąpią z taką prośbą, otrzymają zgodę.

- Dotychczas mamy siedem placówek, które wystąpiły o skrócenie zajęć. Są to szkoły podstawowe numer 5, 9, 25, 32 i 34 oraz Zespół Szkół Informatycznych i Zespół Szkół Elektrycznych - wylicza Marcin Różycki.

Pracujące świetlice sprawią, że rodzice nie będą musieli zwalniać się z pracy lub płacić opiekunce, by wcześniej niż zwykle odebrać dziecko z podstawówki.

Sylwester Ozga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 na kieleckich Ślichowicach, mówi, że wysokie temperatury bardzo utrudniają życie uczniów i stąd wniosek, aby od środy do piątku lekcje trwały po 30 minut.

- Upały są bardzo uciążliwe, a z powodu konstrukcji budynku, na przykład świetlików dachowych, sale nagrzewają się dość mocno. Ustawiliśmy przed szkołą kurtynę wodną, aby dzieci mogły w czasie przerwy się schłodzić - mówi Sylwester Ozga.

Z powodu upałów prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego zarządził, aby w publicznych szkołach podstawowych i gimnazjach skrócić czas trwania każdej lekcji o 10 minut. Taki stan rzeczy obowiązuje od dziś do przynajmniej końca tygodnia.

Jak informuje Jadwiga Dadia, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim, upały dają się we znaki wszystkim. Skrócenie lekcji jest wystarczające, ponieważ w ciągu dnia daje to o godzinę krótsze zajęcia. Gdy w salach jest podobna temperatura jak na zewnątrz, nie sprzyja przyswajaniu wiedzy.

- Dzieci są znużone, ospałe, pojawiają się bóle głowy, niektórzy rodzice zwalniają dzieci, które słabo się czują - mówi Jadwiga Dadia.

W większości klas „jedynki” w oknach zamontowane są rolety. Jednak otwieranie drzwi i okien sprawia, że ciepło przenika do sal.

Dzieci cieszą się ze skróconych zajęć i przyznają, że przebywanie w szkole jest uciążliwe. Mówią, że jest gorąco, a w niektórych salach bardzo duszno. Zarządzenie dotyczy ośmiu podstawówek i trzech gimnazjów.

Według prognozy pogody na najbliższe dni upały utrzymają się do weekendu. Następny tydzień ma być nieco chłodniejszy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution