101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

To wyjątkowa okoliczność dla wielu osób. Były kwiaty i łzy wzruszenia

Data publikacji: 11.06.2019 13:34
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Apel pamięci w miejscu pierwszych koszar 2 PALL przy ul. Wrzosowej

Apel pamięci w miejscu pierwszych koszar 2 PALL przy ul. Wrzosowej
Kielce. 11.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

W tym roku obchodzimy setną rocznicę powstania 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, który we wrześniu 1939 roku stacjonował w Kielcach. Z tej okazji w przeddzień oficjalnych obchodów rocznicy, przed tablicą upamiętniającą miejsce pierwszych koszar 2. Pułku przy ulicy Wrzosowej odbył się apel pamięci zorganizowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Kielcach imienia Wojska Polskiego.

Wzruszenia podczas akademii nie ukrywała Danuta Żbikowska - prezes i założycielka Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów.

- Już od 10 lat spotykamy się w tym miejscu pod tablicą. Każdego roku młodzież przygotowuje piękne uroczystości. Mam wrażenie, że z każdą rocznicą pamięć o żołnierzach jest zachowana i zostaje w sercach młodych ludzi. Mam nadzieję że po zakończeniu edukacji, przechodząc ulicą Wrzosową będą wspominać wspaniałą historię Pułku - dodaje.

Jak mówi Dorota Młynarczyk, wychowawca świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 8 szkoła od lat kultywuje lokalne tradycje wojskowe.

- Od dziesięciu lat współpracujemy także z panią Danutą Żbikowską, która w ubiegłym roku otrzymała tytuł, przyjaciela naszej Szkoły. Także na lekcjach historii przybliżamy uczniom historię 2. Pułku - zaznacza.

Uczniowie w rozmowie z naszym reporterem podkreślają, że udział w akademii był dobrą okazją do poszerzenia wiedzy na temat żołnierzy.

- Przygotowania do akademii były bardzo ciekawe, dzięki nim mogliśmy poznać lepiej historię o ludziach, którzy wywalczyli dla nas o niepodległość, dzięki nim możemy dziś żyć w wolnym kraju - dodają.

W środę, 12 czerwca w ramach oficjalnych obchodów setnej rocznicy utworzenia 2 PAL w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się widowisko „Na leśnym stadionie”. Następnie o godzinie 15.00 odbędzie się uroczysta msza święta w kościele garnizonowym przy ul. Chęcińskiej. Po niej o godzinie 16.30 uczestnicy uroczystości przeniosą się na teren dawnych koszar 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów przy ulicy Kusocińskiego, gdzie odbędą się m.in. okolicznościowe, przemówienia, apel poległych i salwa honorowa. Uczestnicy uroczystości złożą wieńce i zapalą znicze. Natomiast w części artystycznej wystąpi chór „Żołnierskie Echa”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution