101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W paski, wzory i w prawie każdym kolorze. W ogrodzie zakwitły róże

Data publikacji: 11.06.2019 14:23
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Róże w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach

Róże w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach
Kielce. 11.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Nowoczesne i historyczne. Ogrodowe i dziko rosnące. Róże rozpoczęły kwitnienie. Choć najbardziej popularne są klasyczne - różowe oraz czerwone, to gatunków i rodzajów różniących się kolorem, rozmiarem i intensywnością zapachu jest prawie 200.

Jedną z największych w regionie kolekcji róż może pochwalić się Ogród Botaniczny w Kielcach, gdzie kwiaty w ponad 80 odmianach, zajmują powierzchnie ponad 6 hektarów.

Jak mówi Agnieszka Pierścińska z Ogrodu Botanicznego, czerwiec jest miesiącem najbardziej aktywnego kwitnienia róż. Aby móc w pełni cieszyć się ich pięknem potrzebna jest zaawansowana wiedza o uprawie kwiatów i dużo cierpliwości. Przeszkodę może stanowić m. in. niewłaściwy dobór okresów podlewania, czy szkodniki, na które róże są szczególnie narażone.

- W trakcie kwitnienia rośliny powinno się stale podlewane, tak aby ziemia zawsze była wilgotna. To kluczowe, aby kwiaty nie więdły. Dodatkowo, należy walczyć ze szkodnikami, np. mszycami - mówi Agnieszka Pierścińska.

Kwiaty róży występują w prawie wszystkich kolorach. Ogrodnikom udało się wyhodować nawet odmiany, gdzie płatki mają paski albo wzory. Opiekunka ogrodu zaznacza, że jedynym kolorem, który botanikom wciąż nie udało się uzyskać jest czarny.

Róże w Ogrodzie Botanicznym w KielcachKielce. 11.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

W ogrodzie obok wielu odmian z całego świata można spotkać także gatunki występujące dziko w naszym regionie, a zagrożone wyginięciem, np. w Górach Pieprzowych koło Sandomierza.

Od założenia w 2014 roku ogród zajmuje się także hodowlą wielu odmian róż historycznych. Jedną z ich cech jest to, że rośliny kwitną tylko raz w życiu.

W południowej części ogrodu, która na razie nie będzie udostępniona zwiedzającym, wciąż trwają prace budowlane. Powstaną tam trzy oczka wodne, a także siedmiometrowy wodospad i alpinarium.

Ogród Botaniczny w Kielcach można podziwiać od czwartku do niedzieli od godziny 10:00 do 18:00.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution