101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mnóstwo problemów z budżetem obywatelskim. Z realizacją i planowaniem

Data publikacji: 11.06.2019 14:27
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Kielce. 02.10.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zmiany w budżecie obywatelskim w Kielcach mają być gotowe w lipcu, a głosowanie nad nowym regulaminem odbędzie się we wrześniu. Takie są deklaracje władz miasta. Jednak zdaniem radnych nie daje to czasu na dyskusje, tym bardziej, że jak na razie nikt nie rozmawia z nimi o proponowanych zmianach a tych - wedle zapowiedzi - ma być sporo.

Pojawia się także kolejny problem. Jak dotąd nie rozpoczęto inwestycji z ubiegłorocznego budżetu. W kilku przypadkach trwają prace projektowe a tam, gdzie przeprowadzono przetargi okazuje się, że brakuje pieniędzy, bo oferty są droższe niż zakładano.

Zgodnie z zapowiedziami w tegorocznej edycji budżetu miasto ma być podzielone na okręgi wyborcze, aby środki były sprawiedliwie rozdysponowane na różne części Kielc. Poza tym planowano wydzielić część funduszy na projekty miękkie, czyli np. organizację imprez,  wydarzeń, kulturalnych czy warsztatów. Pojawiła się także propozycja, aby o części funduszy mogła decydować młodzieżowa rada.

Zdaniem radnej PO Agaty Wojdy część z proponowanych zmian będzie niemożliwa do wykonania.

- Jeśli budżet obywatelski wyniesie około sześciu milionów złotych i te pieniądze zostaną podzielone na pięć okręgów, a dodatkowo wyodrębnione zostaną środki na dzielnice peryferyjne, młodzieżową radę miasta i na projekty miękkie, to za chwilę okaże się, że 6 milionów złotych to kwota niewystarczająca. Jeśli byłaby to suma koło 10 milionów wówczas o tych wszystkich propozycjach możemy mówić w sposób bardzo realny - mówi radna.

Piotr Kisiel z Prawa i Sprawiedliwości zauważa z kolei, że prace na Budżetem Obywatelskim są opóźnione o kilka miesięcy.

- Jeżeli chcemy, aby ten budżet był dobrze zrealizowany to już powinien być regulamin i harmonogram. Mieszkańcy muszą mieć czas, aby złożyć wnioski. Potem muszą zostać one  zweryfikowane przez odpowiednie komisje złożone z radnych i urzędników. Dotyczy to na przykład własności gruntów. Jeżeli zabierzemy się za dyskusje o budżecie we wrześniu może zabraknąć czasu na głosowanie - ocenia Piotr Kisiel.

Arkadiusz Kubiec, zastępca prezydenta Kielc, zapewnia, że wszystkie inwestycje dojdą do skutku.

- Lada dzień będą ogłaszane przetargi na dwa projekty duże, czyli budowę kompleksu sportowego przy Zespole Szkół Mechanicznych oraz na terenie Zespołu Szkół Zawodowych przy ulicy Zgoda. Jeżeli chodzi o małe zadania to kilka z nich jest przez przetargiem. W kilku sytuacjach negocjujemy ceny, ponieważ okazały się wyższe niż zakładaliśmy. Jeśli chodzi o budżet obywatelski cały czas coś się dzieje i staramy się rozstrzygać przetargi - dodaje Arkadiusz Kubiec.

Zastępca prezydent dodaje, że w przyszłym tygodniu zostanie powołana komisja złożona z radnych i urzędników, która będzie miała wypracować zmiany w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution