101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

PiS zachęca do udziału w dyskusji nad raportem o stanie województwa

Data publikacji: 11.06.2019 15:28
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Konferencja PiS. Od lewej Andrzej Pruś Krzysztof Lipiec i Andrzej Bętkowski

Konferencja PiS. Od lewej: Andrzej Pruś, Krzysztof Lipiec i Andrzej Bętkowski
Kielce. 11.06.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Świętokrzyscy przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zachęcają mieszkańców do aktywnego udziału w życiu społecznym regionu oraz do udziału w debacie nad raportem o stanie województwa świętokrzyskiego.

Jak przypomniał poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości obowiązek przedstawiania raportu o stanie wszystkich samorządów jest wynikiem znowelizowania przepisów ustawy samorządowej, która od tego roku weszła w życie.

Jak zaznacza, po dyskusji, w której aktywny udział mogą wziąć mieszkańcy regionu radni będą głosować nad udzieleniem wotum zaufania dla zarządu województwa.  

- Raport o stanie województwa, dla naszego środowiska politycznego jest bilansem rządów  poprzedników, a także swego rodzaju raportem otwarcia i punktem odniesienia do kolejnej debaty jaka będzie miała miejsce za rok. Wtedy będziemy mieli możliwość porównać i ocenić aktywność obecnego zarządu  i sejmiku - zaznacza.

Jak podkreśla Andrzej Pruś przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, udział w debacie nad raportem o stanie województwa świętokrzyskiego będzie cenną wskazówką dla władz województwa.

- Aby wziąć udział w debacie mieszkańcy muszą zebrać wymagane 500 podpisów, a także złożyć wniosek do przewodniczącego sejmiku. Do dziś żaden wniosek nie wpłynął, jednak mocno w to wierzę, że zgłoszenia się pojawią. Wszelkie dokumenty potrzebne do zgłoszenia są dostępne na stronie Urzędu Marszałkowskiego - dodaje.

Zdaniem Andrzeja Bętkowskiego, marszałka województwa świętokrzyskiego, niepokojącym  parametrem w przedstawionym pod koniec maja raporcie o stanie województwa jest stale malejąca liczba ludności w regionie.  

- Szczególnie dane demograficzne pokazują, że w województwie zmniejsza się liczba urodzeń. Coraz więcej młodych wykształconych osób wyjeżdża z regionu i poszukuje miejsca do życia i pracy w innych regionach kraju - dodaje.

Andrzej Bętkowski zaznacza, że zdecydowanie dobrymi pozytywnymi kwestiami wynikającymi z raportu jest dobra dostępność do służby zdrowia.  

Debata nad raportem o stanie województwa świętokrzyskiego odbędzie się 19 czerwca podczas sesji absolutoryjnej sejmiku województwa świętokrzyskiego.

Konferencja PiS. Od lewej: Andrzej Pruś, Krzysztof Lipiec i Andrzej BętkowskiKielce. 11.06.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution