101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Co dalej ze ścieżką rowerową na Ponidziu? Gminy proszą o pomoc

Data publikacji: 12.06.2019 08:07
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Ścieżka rowerowa

Ścieżka rowerowa
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Co dalej ze ścieżką rowerową, która ma połączyć województwo świętokrzyskie z małopolskim? W tej sprawie debatowali samorządowcy Kazimierzy Wielkiej, Czarnocina, Opatowca i Wiślicy, czyli gmin, przez, które ścieżka ma przebiegać.

Przypomnijmy,  pierwszy przetarg ogłoszony wiosną 2018 roku ze względu na wysokie ceny potencjalnych wykonawców unieważniono. Podobnie było drugim razem.

W maju tego roku ogłoszono trzeci przetarg. Zamówienie zostało podzielone na sześć części, a każdy z wykonawców mógł złożyć ofertę na wybrane przez siebie zadanie lub zadania.

Jak informuje Łukasz Maderak, zastępca burmistrza Kazimierzy Wielkiej chęć budowy ścieżki rowerowej zgłosiło dziewięć firm. Jednak ceny oferentów są nadal wysokie. Łącznie brakuje około półtora miliona złotych.

- Samorządowcy podjęli decyzję, by złożyć pisma z prośbą o dofinansowanie inwestycji do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz do Ministerstwa  Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Łukasz Maderak przypomina, że najdłuższy bo 24-kilometrowy, a tym samym najbardziej kosztowny (blisko 5 milionów złotych) odcinek ścieżki ma przebiegać przez gminę Kazimierza Wielka. Ceny oferentów tylko za ten odcinek wahają się w granicach od 5,5 do 8 milionów złotych.

- Gminy i tak sporo dokładają. W tym roku zarówno Kazimierza, Czarnocin, Opatowiec, czy Wiślica musiała się zmagać ze skutkami ulewnych deszczy. Finansowo jest ciężko. Przykładem jest nasza gmina, która do budowy ścieżki musiała by dołożyć około 600 tysięcy złotych   podkreśla zastępca burmistrza.

W całości trasa będzie miała prawie 38 kilometrów i ma prowadzić po śladzie dawnej kolejki wąskotorowej. Pierwotnie budowa miała być  wykonana  w tym roku. Jednak termin zakończenia  został przedłużony do 2021 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution