101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Książki w autobusie czekały na miłośników literatury

Data publikacji: 12.06.2019 12:59
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek
12.06.2019 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach zachęca mieszkańców stolicy regionu do czytania, rozdając za darmo książki. W autobusie miejskim linii numer 13 na miłośników czytania czekało przed południem 200 tytułów. Akcja odbywa się po raz czwarty w ramach Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek.

„Trzynastka” z półkami wypełnionymi różnymi publikacjami wyruszyła o godzinie 11.00 z pętli autobusowej przy ulicy Świętokrzyskiej w Kielcach.

Jak podkreśla Anna Knajder-Sowa z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, książkę za darmo może wziąć każdy.

- Te książki mają po prostu wędrować. Chodzi o to, by uwolnić je z półek. Dzięki temu przyczyniamy się do tego, że czytelnictwo wzrasta - mówi Anna Knajder-Sowa. Dodaje, że dalszy los takich książek jest zagadką. Wszystko zależy od tego, kto tę książkę od nas weźmie. Nam najbardziej zależy na tym, by książki zostały przeczytane. A czy później znajdzie miejsce w domowej biblioteczce, czy zostanie przekazana gdzieś dalej, co byłoby fantastyczne, tego nie wiemy - wyjaśnia.

Kielczanie mieli do wyboru 200 tytułów. Szeroką ofertę przygotowano dla pań, nie brakowało poradników, biografii, ale była też propozycji dla dzieci i młodzieży.

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek w tym roku jest obchodzone po raz 16, natomiast w Kielcach po raz czwarty. Jak mówi Anna Knajder-Sowa to nie tylko ciekawa propozycja dla pasażerów, ale także interesująca akcja dla bibliotekarzy.

- Od początku jesteśmy związani z autobusem linii 13. Dotychczas książki bardzo szybko znikały z półek. Przy okazji mamy możliwość porozmawiania z pasażerami, co dla nas jest ciekawym doświadczeniem, bo wychodzimy poza mury biblioteki. Jest inny kontakt między nami   bibliotekarzami, a czytelnikami - dodaje.

Pomysł promowania czytelnictwa przez rozdawanie książek spodobał się kielczanom. Teraz praktycznie każdy jadąc autobusem, jest wpatrzony w ekran telefonu, a tu może wziąć i poczytać książkę. Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł, zarówno dla osób starszych, jak i młodych. Forma edukacji, rozpowszechnienia czytania - mówiła jedna z pasażerek.

Dzisiejsza akcja będzie prowadzona tak długo, aż z półek nie znikną wszystkie wydawnictwa.

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek12.06.2019 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution