101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mieszkańcy Kielc dają Wencie „tróję” [SONDAŻ]

Data publikacji: 12.06.2019 14:26
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Bogdan Wenta prezydent Kielc

Bogdan Wenta, prezydent Kielc
Kielce. 05.06.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Trójka - to ocena wystawiona przez kielczan prezydentowi Bogdanowi Wencie. W badaniu ankietowym, przeprowadzonym na grupie 500 mieszkańców miasta, zadano pięć pytań.

Respondenci mogli ocenić prezydenta w szkolnej skali 1-6. Najwięcej osób (ponad 33 procent) odpowiedziało, że zasługuje on na „trójkę”, a 29,4 procent ankietowanych wystawiło prezydentowi „jedynki” i „dwójki”. Badanie ankietowe, przeprowadzone 200 dni po objęciu przez Bogdana Wentę, urzędu prezydenta Kielc, zostało wykonane przez Ośrodek Badawczy Dobra Opinia na zlecenie „Echa Dnia”.

Sondaż Ośrodka Badawczego „Dobra Opinia” na temat prezydentury Bogdana WentyFot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Zdaniem dr Magdaleny Piłat-Borcuch, socjolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, ocena oddaje rzeczywisty stan władzy w mieście.

- Ocena jest adekwatna. Mamy po prostu średniego prezydenta, który niczym szczególnym się nie wyróżnił - komentuje socjolog.

Respondentów poproszono też o odpowiedź na pytanie, czy prezydent Kielc Bogdan Wenta realizuje obietnice wyborcze. Prawie 29 procent badanych stwierdziło, że tak nie jest. Przeciwnego zdania jest 21 procent kielczan. Natomiast prawie połowa nie ma na ten temat zdania. Zdaniem dr Magdaleny Piłat-Borcuch u prezydenta Wenty widać, że nie ma wizji zarządzania miastem.

- Inne miasta wojewódzkie nam totalnie odjeżdżają, ale tam prezydenci mają wizje i nie boją się trudnych rozwiązań, czasem wywołujących sprzeciwy społeczne, ale słusznych z punktu widzenia rozwoju miasta. U nas nie ma jej także otoczenie prezydenta. Bez wizji nie ruszymy dalej - mówi Magdalena Piłat-Borcuch.

Sondaż Ośrodka Badawczego „Dobra Opinia” na temat prezydentury Bogdana Wenty12.06.2019 / Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Respondentów poproszono o wskazanie na te elementy prezydentury Bogdana Wenty, które podobają im się najbardziej. Najwięcej, 31 procent badanych, odparło, że „nic się nie podoba” lub „nie wiem”. Pozytywne zmiany dostrzega zaledwie 15,6 procent ankietowanych, a 14 procentom mieszkańców podoba się otwartość prezydenta Wenty i wsłuchiwanie się w głos mieszkańców.

Pytani o elementy, które nie podobają się w prezydenturze Bogdana Wenty, badani najczęściej odpowiadali, że „jest niesamodzielny, sterowany przez panią Papaj”. Taką ocenę wystawiło 35 procent ankietowanych. 24 procent badanych nie dostrzega żadnych zmian w mieście. 10 procentom nie podoba się całokształt prezydentury. Taki sam odsetek krytykuje prezydenta za pomysł wprowadzenia podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej, opłat w strefie płatnego parkowania oraz czesnego w żłobkach. Zdaniem socjolog, nie jest to zaskoczeniem.

- Wszystkie ważne decyzje są podejmowane przez Danutę Papaj. Wydawało nam się, że gdy Bogdan Wenta obejmie prezydenturę, to zdecyduje się powołać ekspertów. Póki co widzimy wyłącznie Danutę Papaj, wcześniej jako figuranta, teraz dał jej realną władzę. Ale nie ma chyba osoby w mieście, która nie zgodzi się ze stwierdzeniem, że to ona zarządza miastem - dodaje Magdalena Piłat-Borcuch.

Sondaż Ośrodka Badawczego „Dobra Opinia” na temat prezydentury Bogdana WentyFot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Mimo poprzednich ocen prezydent Wenta cały czas cieszy się sporym poparciem. Pozytywne zdanie o jego osobie ma 54 procent respondentów, a 23 procent badanych jest odmiennego zdania.

Badanie zostało zrealizowane przez Ośrodek Badawczy Dobra Opinia na zlecenie „Echa Dnia” w dniach 7 i 10 czerwca na reprezentatywnej kwotowo próbie 500 dorosłych mieszkańców Kielc.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution