101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mieszkańcy i cystersi chcą wyremontować zabytkową kaplicę

Data publikacji: 12.06.2019 14:42
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kaplica św. Zofii w Ratajach

Kaplica św. Zofii w Ratajach
Rataje. 12.06.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Mieszkańcy miejscowości Rataje, wspólnie z cystersami z Wąchocka chcą wyremontować kaplicę świętej Zofii, znajdującą się w ich wsi. Najważniejsze zadanie to odnowienie ołtarza głównego z postacią patronki.

Anna Fiślak, sołtys i prezes Stowarzyszenia Przyjazna Wieś Rataje zaznacza, że kaplica jest ważnym miejscem dla całej wsi. Stanowi nie tyko obiekt kultu, ale jest także powód do dumy łączący wszystkich mieszkańców.

Mieszkańcom zależy na wyremontowaniu głównego ołtarza w kaplicy. Przedstawia on patronkę, świętą Zofię z córkami Wiarą, Nadzieja i Miłością. Na mniejszych elementach są postacie innych świętych, całość wraz z szafą ołtarzową to jedyna pozostałość po rozebranym w 1845 roku kościele św. Elżbiety w Wąchocku.

Kaplica św. Zofii w RatajachRataje. 12.06.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Jak wynika z oceny konserwatora zabytków, ołtarz pochodzi z XVI lub XVII wieku, a jego renowacja może kosztować około 100 tysięcy złotych. Prace mogłyby potrwać około czterech miesięcy.

Anna Fiślak liczy, że część pieniędzy uda się pozyskać z funduszy ministerialnych lub unijnych. Może pomóc współpraca ojców cystersów z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sami mieszkańcy także starają się drobnymi kwotami wesprzeć renowację.

Koło Gospodyń Wiejskich, które działa w Ratajach nieprzerwanie od 65 lat, sprzedaje ciasta i własne wyroby rękodzielnicze podczas jarmarków i festynów. Taca zbierana podczas mszy świętych w Ratajach również przeznaczona jest na remonty. Pierwszy z nich obejmie ogrodzenie świątyni, na który zakupiono już drewno, poddawane impregnacji w zakładzie stolarskim. Niebawem rozpoczną się prace przy jego montażu. Wcześniej przeprowadzony został remont dachu, odnowienie szalunków, powstał też parking przy kaplicy.

Kaplica św. Zofii w RatajachRataje. 12.06.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Brat Albert, furtian u cystersów, przypomina, że Rataje i kaplica świętej Zofii były letnią rezydencją opatów, a kult świętej Zofii jest mocno zakorzeniony w pobożności mieszkańców.

Teraz zarówno mieszkańcy wsi, jak i cystersi będą poszukiwać funduszy na przeprowadzenie renowacji. Ułatwieniem może być fakt, że ołtarz dzieli się na kilka mniejszych modułów i można się starać osobno o pieniądze na odnowienie każdego z nich.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution